BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...

 • DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787
Yobaz kimdir?

Yobaz kimdir?

Beyninde sorgulamaya yer olmayan, düşünüp karar vermek yerine önüne konan her talimatı aynen uygulayarak, yapıp/ettiklerinin gerekçesini “inanç” olarak açıklayan kişidir.

 

Yobaz kimdir?

Beyninde sorgulamaya yer olmayan, düşünüp karar vermek yerine önüne konan her talimatı aynen uygulayarak, yapıp/ettiklerinin gerekçesini “inanç” olarak açıklayan kişidir.

Olmadı mı?

Peki, şöyle diyelim:

Yobaz, hokkabazın sarıklısıdır…

Yobaz, insanlığın kültür mirasına karşı dikenlerini çıkartıp, “reddi miras” yapan bir lumpendir…

Bizce biraz oldu, az biraz yaklaştık.

Ancak yobaz kavramı tek bir tipi tarif etmez. Yobazın da yobazları vardır.

Çeşitleri, türleri, nevileri vardır.

Eğer tarladaki toprak verimli ise, yetişen bu türden nebatların yaratacağı rezilliğin üstünü örtmek oldukça zordur.

İşte meselemizin bir yanında bu rezilliğin dibindeki tortu yer alıyor. Yıllar yılı biriktirilen kara/kuru/balçıktan mamul, kültürel bir tortu…

Bu tortu eskiden de vardı. Şimdi koyulaştı, kör-inanca bulaştı…

Eskiden gündemde pijama/atlet tavla şakırdatan bir kültür vardı.

Şimdi tavlaların yerini, tespihler aldı.

Saat 21… Pencere camının ötesinden, pijamaların ve tespihlerin kuşatmasından habersiz [her nasılsa…] ince/naif bir müzik sesi geliyor.

Bu satırları karalayan kişi de masasının başına geçmiş aklına gelen yobaz tiplemelerini sıraya sokmaya çalışıyor:

 1. İNANÇ YOBAZI: Bu yobaz çeşidi üzerinde en çok koşulan türdür. Özellikle çağdaş aydınlanma kültürüne yabancı kalmış çorak tarlalarda yetişir. Toplum içinde bön bön bakan yüzünü çevreleyen kara bir sakalla sembolize edilmektedir.
 2. 1/2 AYDIN YOBAZ: Her mahallede bulunur. Her toprakta yetişir. Tarım dili ile söylersek, arsız bir nebattır. Her kapıdan içeriye sessizce ve rahatlıkla süzülür. Kendi türdeşleri çevresinde oldukça etkilidir. Zaman zaman toplumun pusulasını eline geçirdiği bile olabilir…
 3. DİYALEKTİK YOBAZ: Bu tür yobaza “devrimci” yobaz da denmektedir. Tabii devrimci sözcüğünü tırnak içine alıp [biraz] gevşetip, seyrelttikten sonra…

Çoğu zaman gergindir devrimci yobaz. Atılgandır, öne çıkma ihtirasını yok etmek mümkün değildir. Ne yapılsa nafiledir, ruhunun bir kenarından ben-merkezci sayrılıkların fışkırması bir türlü önlenemez. Sürekli olarak kişiliğini cilalayacak fırsatlar peşindedir. Çenesi kuvvetlidir, hançeresi güçlüdür. Sürekli olarak tekrarladığı şey, onun/bunun/şunun kendisine bellettiği tırnak içindeki amentülerden ibarettir… Kendi öz-kimliğini inkâr yöntemi ile oluşturduğu köle kişiliğini; çevresine, arkadaşlarına ve [önünde secde ettiği “şef”i hariç,] herkese karşı yönelttiği saldırı kültürü ile tedavi etmeye çalışır.

Evet…

Bu satırlar daha da uzatılabilir. Nice nice yobaz türleri üzerine türlü çeşitli doktora tezleri karalanabilir.

Ama ne işe yarar ki?..

Teşhis kolaydır da, tedavi müşküldür bu konularda.

Tek çare, aydınlanma kültürü ile sorgulama yeteneğini yerleştirmek ve bu iki yetinin zamanla onaracağı kimlik-kişilik-zihin çerçevesini yeniden yapılandırmaktır.

Ama nasıl?

İşte esas sorun budur.

 

@farukhaksal42

farukhaksal@gmail.com

www.akceder.com

www.haksal.av.tr

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM