• DOLAR
  $1.214,6400
 • EURO
  $0,2727
 • ALTIN
  $32.609,0000
 • BIST
  $136,2100
“Ya Kanal, ya İstanbul”

“Ya Kanal, ya İstanbul”

İtiraz dilekçeleri laf olsun diye mi alınıyor? Sonuçta, İstanbul halkı dilekçeleriyle bu rant kanalını istemiyoruz derse, o zaman ne olacak???

 

Evet, bu soru can alıcı önemde. Halkımızın çoğunluğu karşı ama “İsteseler de, istemeseler de Kanal İstanbul’u yapacağız… yanına da 2 modern şehir inşa edeceğiz” diyen tek adamın tehdidinin, hukuksallığını, demokratikliğini tartışmayalım!

İtiraz dilekçeleri laf olsun diye mi alınıyor? Sonuçta, İstanbul halkı dilekçeleriyle bu rant kanalını istemiyoruz derse, o zaman ne olacak?

Yağmura, soğuğa, karşın itiraz dilekçesi vermek için saatlerce kuyrukta beklemeyi göze alanlara bin selam olsun buradan! Bakalım, resmi makamlar dilekçe sayısını kaç olarak verecekler, merakla bekliyorum. Neden mi? Çünkü dilekçeyi aldıklarına dair bir belge vermiyorlar! Umarım, bu kış günlerinde fareler dalıp dilekçeleri peynir niyetine yemezler!

– Kanal İstanbul’un (Kİ)  yapılma amaçları açık seçik belirli mi? Sükse mi, Türkiye

mi, insan yaşamı mı daha önemli?

– Kİ’nun ivedilikle yapılmasını gerektiren nedenleri biliyor muyuz?  Hayır! Şimdiye

dek açıklanmadı.

İBB Sayın İmamoğlu, 15 tehdit saydı. İzninizle, bu “katmerli ihanet” olan 15 tehdidi sınıflayarak beş maddede toparladım. Böyle akılda kalması daha kolaylaşır, diye düşünüyorum.

 1. Doğa (deprem riski ve şiddeti artacak, 50 yıllık hafriyat oluşacak, 136 milyon

metrekarelik tarım ve orman alanı ortadan kalkacak, Terkos Gölü, Sazlıdere Barajı yok olacak, yer altı-üstü suları içilmez olacak, İstanbul halkı susuzluktan kırılacak, Marmara Denizi, bir zamanlar Haliç’in koktuğu gibi kokacak!!!)

 1. Ekonomik (gelir getirmeyecek, halkın üstüne 100 milyarlık vergi binecek, İBB’ye

23 milyar ek maliyet, önemli gelir kaynağı olan balık-balıkçılık hem Marmara, hem de Karadeniz’de bitecek! Gemiler, Boğaz’dan geçmek varken, niçin para ödeyerek kanaldan geçsin?)

Kaldı ki, Türkiye’nin önünde bir dizi ivedilikle çözülmesi gereken ekonomik, siyasal,

toplumsal, ekinsel, eğitsel sorun yok mu?

Ayrıca 500 milyar dolara yakın borcumuzun ödemesi döndürülemez durumda! İşsizlik, Cumhuriyet tarihinin en yüksek doruğuna çıkmadı mı? Enflasyon düşerken, zam yağmuru sizi bunaltmıyor mu? Borçları kapatmak için her şeye % 20’nin üzerinde vergi konmuyor mu?

Peki, bu adı geçen 75 milyarı kim ödeyecek? “Şahsım” ya da Şehircilik ve Çevre Bakanı cebinden mi ödeyecek? Kuşkusuz hayır! Peki, kim? Sen, ben, biz! Nasıl mı? Durmadan arttırılan dolaylı, dolaysız vergilerle… Bu ekonomik/siyasal gidişle, 2020 bizi süründürmeyecek mi, dersiniz?

Kİ’a ayrılan bütçeyle İstanbul’daki tüm okullar sıfırdan, 150 yataklı 650 hastane ya da yüzlerce fabrika inşa edilebilir.

 1. Tarihsel (8 500 yıllık yerüstü-altı tarihsel varlıklar, bizim için kutsal olan

Arnavutköy, Baklalı, Roman, Yeniköy’deki gömütlükleri yok olacak. Kısaca 17 milyon metrekarelik sit alanı etkilenecek.)

 1.  Kent yaşamı tehlikeye girecek (o iki inşa edilecek kentte nüfus, 1,2 milyon

olacak, trafik 2 katına çıkacak, inşaat sırasında TEM ve E5 trafiğe kapatılacak!!! İnşaatın ne kadar süreceği tam belli değil…)

 1. Daha da önemlisi, 84 yıl önce dünya devletleriyle imzaladığımız Montrö

Anlaşması’nın bozulmasıyla Türkiye boğazlardaki egemenliğini yitirecek!!!

Kadim müttefikimiz (!) can dostumuz (!) abd’nin dünyada serbestçe giremediği tek yer neresi, biliyor musunuz? Karadeniz! Amaç, Kİ ile Montrö Anlaşmasını bozarak abd’ye Karadeniz’in, rusya’ya Akdeniz’in kapısı kısıtsız açmak mı?

Trakya, Türkiye’den koparılmak mı istenmektedir? Trakya, İstanbul’un, Türkiye’nin savunulmasını güvence altına alan bir coğrafi bölgedir! Kaldı ki, Trakya, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ege Denizi üzerindeki egemenliğinin de garantisidir!

Trakya’yı neden koparmak istiyorlar? Çünkü Trakya’nın altı petrol, doğalgaz kaynıyor. Kİ’u işleten yabancı şirketler, bunları koşulsuz tepe tepe kullanacak!

Tek adamın sadık ortağı bile “Montrö, Türkiye’nin beka meselesidir” dedi.

Özce Kİ yapılırsa, sıralanan tehditlerin, gerçek tehlikeye dönüşeceklerini söylemek

abartmadan öte bir şey…

Bizim bu köşe yazısının bir etkisi olmaz ama ateşe atılan İbrahim peygambere su taşıyan karınca misali safımız belli olsun!

***

Ege’deki 18 adamız tam 16 yıldır yunan işgali altında. Türk askerinin ilk görevi, işgal edilmiş vatan topraklarını kurtarmak değil midir? İç savaş içindeki ihvancı libya hükümetine asker göndermek çözüm olabilir mi? Suriye’dekinden daha ağır sonuçlar doğurma olasılığı yok mu? Doğu Akdeniz’deki haklı deniz egemenliğimizde tek başına kaldıysak, kimin suçu bu? Niçin hala Ekonomik Münhasır Bölge ilan edilmiyor?

***

İtalya’dan siparişli olan Türkiye’nin yerli/milli ve ilk otomobili diye tanıtıldı. Yutar mıyız?

***

Yargı Reformu’nun, Sözcü Gazetesi yazarlarının mahkumiyet kararıyla ne olduğu su yüzüne çıkmadı mı?

Dileğimiz, 2019 giderken yanında yurdumuzdaki tüm kötülükleri, yolsuzlukları, soygunları, ihanetleri, ahlaksızlıkları silip süpürüp götürsün! Adaletlidemokratik, özgür, aydınlık dolu bir Türkiye’de yaşamak bize bağlı değil mi?! 

Gelecek hafta Katar İstanbul’u bu köşede okuyabilirsiniz.

Sevgiyle Atatürk ile kalınız!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM