• DOLAR
  $1.307,9100
 • EURO
  $0,2648
 • ALTIN
  $31.810,0000
 • BIST
  $131,5500
Vergi ve cezalarda artış oranını belirlendi…

Vergi ve cezalarda artış oranını belirlendi…

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınladığı tebliğe göre 2021 yılında yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi.

 

Vergi ve cezalarda artış oranını belirleyen yeniden değerlenme oranı belli oldu.

Konuya ilişkin ntv’de yer alan haber şöyle:

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınladığı tebliğe göre 2021 yılında yeniden değerleme oranı yüzde 9,11 olarak belirlendi.

Buna göre, 2021 yılında motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları ve vergi cezaları bu oranda artacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde şu ifadelere yer verildi:

“Bilindiği üzere, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 298 inci maddesinin (B) fıkrasına göre, yeniden değerleme oranı, yeniden değerleme yapılacak yılın Ekim ayında (Ekim ayı dâhil) bir önceki yılın aynı dönemine göre Türkiye İstatistik Kurumunun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranı olup, bu oranın Hazine ve Maliye Bakanlığınca Resmî Gazete ile ilan edilmesi gerekmektedir.

Bu hüküm uyarınca yeniden değerleme oranı 2020 yılı için yüzde 9,11 (dokuz virgül on bir) olarak tespit edilmiştir.

Bu oran, aynı zamanda 2020 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacaktır.”

BİLGİ

Yeniden Değerleme Nedir?

Genel anlamı ile yeniden değerleme, güncel piyasa koşullarına göre sabit kıymetlerin zaman içinde meydana gelen enflasyonist etkilerden korunmasıdır. Farklı bir deyişle, sabit kıymetlerin piyasa koşullarında emsal değerlerine yükseltilmesidir. Yeniden değerleme sıklıkla gelir vergisi ve emlak vergilerinin hesaplanmasında kullanılır.

Gelir vergisi hesabında bir muhasebe işlemi olarak, işletmeye bağlı sabit kıymetlerin açıklanan oranlar dahilinde değer yükseltmesi yapılır. Emlak vergisinde ise takdir komisyonları tarafından vergi bedeli takdir edilir.

kaynak: milliyetemlak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM