Uğur Mumcu 28. yılında anılıyor

Uğur Mumcu 28. yılında anılıyor

Yaşamı boyunca halkın doğru bilgiye ulaşması için araştırmacı gazetecilikten ödün vermeyen Mumcu katledilişinin 28. yılında anılıyor…

 

Uğur Mumcu ölümünün 28. yılında memleketi Kırşehir’de ve tüm Türkiye’de anılıyor. Mumcu için düzenlenen anma törenine katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Öldüğünde arkasından çok şey söylendi; bütün karanlıkların aydınlanacağını, faillerin yakalanacağını, asıl faillerin üzerine gidileceğini ısrarla söylediler. 28 yıl geçti, asıl failler hala karanlıkta. Ona bir borcumuz var: o, ölmeden önce diyordu ki ‘vurulduk ey halkım unutma bizi’. Biz onu unutmayacağız” dedi.

“KARANLIKLARA IŞIK TUTMAYI ONDAN ÖĞRENDİK”

“28 yıl önce onu sonsuzluğa uğurladık” ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, “Binlerce kişi onu sonsuzluğa uğurladı. O halktan birisiydi. Büyük Kuvayı Milliyeciydi. Araştırmacı gazeteciliği ondan öğrendik. Karanlıklara ışık tutmayı ondan öğrendik. Direnmeyi, kalpaklı Kuvayı Milliyeci olmayı ondan öğrendik. O, karanlıklara ışık tutan birisiydi. Öldüğünde arkasından çok şey söylendi; bütün karanlıkların aydınlanacağını, faillerin yakalanacağını, asıl faillerin üzerine gidileceğini ısrarla söylediler. 28 yıl geçti, asıl failler hala karanlıkta” şeklinde konuştu.

“BİZLER VAR OLDUKÇA UĞUR MUMCU DA VAR OLACAKTIR”

Kılıçdaroğlu, açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Ona bir borcumuz var: o, ölmeden önce diyordu ki ‘vurulduk ey halkım unutma bizi’. Biz onu unutmayacağız. O bizim yüreğimizde, o bizim kalbimizde. Onu unutmak mümkün değil. Ülkesini seven, bayrağını seven herkes Uğur Mumcu’yu hiç unutmayacaktır. Uğur Mumcu medyanın bir lideridir, bir önderidir, bir aydınlanmacısıdır. Dolayısıyla bir Cumhuriyet değeridir. Onu unutmak zaten mümkün değildir. Bizler var oldukça Uğur Mumcu da var olacaktır.”

Mumcu, 24 Ocak 1993 tarihinde Ankara’da Karlı Sokak’taki evinin önünde arabasına konan C-4 tipi plastik bombanın patlaması sonucu yaşamını yitirmişti.

sözcü

Uğur Mumcu kimdir?

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
anma uğur mumcu

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM