• DOLAR
  6,1196
  %0,10
 • EURO
  6,6444
  %0,10
 • ALTIN
  324,61
  %-0,48
 • BIST
  7,9212
  %0,20
“Türk lirasına güvenen kazanır”

“Türk lirasına güvenen kazanır”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk Lirası (TL) ile Türk varlıklarına güvenenlerin kazandığını söyledi.

 

Albayrak, 2019 Değerlendirme Toplantısı’nda akademisyen ve medya üyeleriyle bir araya geldi. 2019’da suskun ancak devrim niteliğinde önemli adımlar atıldığını belirten Albayrak, “2020’de çok daha fazla değişim hamlesi göreceğiz.” diye konuştu.

Albayrak, TL ile Türk varlıklarına güvenenlerin kazandığını da sözlerine ekledikten sonra şunları söyledi:

“Erken seçim söylemi iyi niyetli değil; 5 senede 8 seçim geçirdik. Türkiye seçim yorgunu. İktidarın gündeminde böyle bir şey yok. Özel bankalar başarılı bir yılı geride bırakmadı. 3 kamu bankası karlılık izah edecek. Tek haneli getiriden kredi vermek için müşterileri arayan özel bankalar var. Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu takipteki krediler konusunda kararlı.

Türkiye ekonomisi Temmuz 2018’den beri ansızın fazla kur atağına maruz kaldı. Kurda stabilizasyon sağlandı. Kur şu olacak demek doğru değil ancak rekabetçi bir kur olmalı. Dış siyasi rizikolardan asgari etkilenecek bir finansal mimari kurduk.

Son 1,5 senede suskun ve derin devrim niteliğinde pek çok yapısal reforma imzaladık. 2019 enflasyonun dizginlenmesi açısından kritik bir senedi. 2020 tek haneli enflasyonu gördüğümüz sene olacak. 2019’da TL varlıklara güvenenlerin kazandığı bir süreci geride bıraktık.

Bütçe disiplini en ehemmiyetli çıpa olmaya devam edecek. 2019’u pozitif bir büyümeyle geride bırakacağız. Çılgın büyüme çılgın küçülme değil, balanslı disiplinli reel büyüme dediğimiz bir taktiğe evriliyoruz. 2018 ve 2019’da geçmiş krizlerden değişik olarak müddeti, şiddeti, vadesi belli olmayan ataklarla karşı karşıya kaldık.

2018 ve 2019 Türkiye ekonomisi açısından travmatik yıllardı. Yakında tarım ve hayvancılık özelinde değişim yaratacak yeni kararlar alınacak. Enflasyonun gıda tarafındaki rizikoları kalıcı şekilde ıslah edeceğiz, göreceksiniz bu süreç nasıl çözülecek. İvme paketinde şimdiye kadar 30-35 milyar lira kredi kullandırıldı. Eşel mobil sisteminin 1,5 senede bütçeye fiyatı 15-20 milyar TL. 2020 ince ayar senesi, değişim dönüşümün sektör bazlı yakından izlediği bir dönem olacak.

Kredilerdeki artışın 2020’de enflasyonun üzerinde baskı oluşturmasını beklemiyoruz, hafta hafta/ay ay orayı izliyoruz. 2020’de banka sıralamasında büyüklükte ilk 3’te kamu bankası olursa şaşırmayın, Ziraat, Halk, Vakıf diğer bankaların da hareketlenmesi gerekli. 2020 istihdamda iyileşme görüleceği bir sene olacak. Önümüzdeki aylarda izah edeceğimiz istihdam üzerine ekstra çalışmamız var.”

Yurt Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM