• DOLAR
  $1.410,9300
 • EURO
  $0,2784
 • ALTIN
  $34.531,0000
 • BIST
  $144,3700
“Türban siyasal islam ideolojisinin alametifarikalarından(*) biri…”

“Türban siyasal islam ideolojisinin alametifarikalarından(*) biri…”

CHP’li Fikri Sağlar, AKP’nin ardından Kılıçdaroğlu’nun da tepki gösterdiği türban konusuna ilişkin açıklama yaptı.

 

CHP’li Fikri Sağlar, katıldığı bir televizyon programında şunları söylemişti:

“Ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var. Nitekim başıma da geldi. Bunu aşabilmemiz lazım. Biz iktidara geldiğimizde türbanlıların bu hakkını elinden almamız doğru değil. Ama mücadele şeklini ortaya koymamız lazım, mütedeyyin insan kendi inancı doğrultusunda örtünüyorsa o saygı duyulacak birisidir. Ama örtünmesi  militanlık ve ideolojik mücadelenin ürünüyse kaldı ki böyle geldiler, rejimi değiştirerek bir kişiye tüm hakları, hukuku yetkiyi verdiler, bu yarın hepimizi sıkıntıya sokacaktır” sözlerine yer vermiş,  CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da “Böyle bir ayrımcılığı asla kabul etmiyor ve doğru bulmuyorum.” 

soL’un haberine göre, konuya ilişkin bir açıklama yapan, sözlerinin bağlamından koparıldığını belirten Sağlar, “İfadelerimde görülebileceği gibi, türban ile başörtüsü arasındaki farkı net olarak ortaya koyuyor ve asıl olarak AKP’nin yargıyı militanlaştırmasını eleştiriyorum” dedi.

Sağlar’ın açıklamasının öne çıkan bölümleri  şöyle:

*Hakkımdaki bu kara propagandaya ve saldırılara cevap verme ihtiyacı içerisinde değilim. Çünkü bu kara propaganda siyasetini üreten tükenmiş AKP’nin tam da bunu istediğini biliyorum.

*Ben yargılandığım zaman türbanlı bir hakimin karşısına gittiğimde, benimle ilgili haklarımı koruyacağı ve adaleti yerine getirebileceği konusunda kuşkum var” şeklindeki ifadelerimin, inançları gereği başını örtenlere yönelik olmadığı açıktır.

*İfadelerimde görülebileceği gibi, türban ile başörtüsü arasındaki farkı net olarak ortaya koyuyor ve asıl olarak AKP’nin yargıyı militanlaştırmasını eleştiriyorum.

*Türban gibi simgeler, özellikle 19. yüzyıldan sonra emperyalizmin Ortadoğu’da nüfuz kurma amacıyla desteklediği ideolojik çevrelerce araçsallaştırılmıştır. İçki karşıtlığı, faiz karşıtlığı, yılbaşı kutlaması karşıtlığı gibi bazı sembolik araçlarla birlikte, türban da siyasal islam ideolojisinin alametifarikalarından(*) biridir.

*Bugün de türban ile ilgili kullandığım ifadelerime iktidar çevrelerinden gelen eleştiri ve hakaretler, aynı nefret söyleminin, faşist ve baskıcı anlayışın ürünüdür ve şahsımı hedef göstermeye yöneliktir.

BİLGİ:

*Alametifarika: Ayırıcı nitelik, ayırıcı özellik

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM