DOLAR

9,5132

0.11%
EURO

11,0971

0.03%
ALTIN(gr)

546,33

0,22%
BİST 100

1.455,42

1,58%
X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
TÜMTİS’ten Yemeksepetine çağrı: Sendika hakkını tanı!

TÜMTİS’ten Yemeksepetine çağrı: Sendika hakkını tanı!

ABONE OL
17 Ağustos 2021 19:04
TÜMTİS’ten Yemeksepetine çağrı: Sendika hakkını tanı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yemepsepeti’nin toplu iş sözleşmesi (TİS) masasına oturmak yerine yetkiye itiraz ettiğini belirten TÜMTİS, işçilere sendikadan istifa baskısı yapıldığını belirterek “Yemeksepeti’ni sendika üyesi işçilere yönelik ‘Ya sendikadan istifa et ya da işi bırak’ baskısına son vermesi, işçilerin anayasal hakkına saygı göstermesi konusunda uyarıyoruz” diye seslendi.

Yemeksepeti’nde dağıtımcı kurye ve depo elemanı olarak çalışan işçiler, çalışma koşullarını iyileştirmek, insanca bir yaşam sürdürebilmek için anayasal haklarını kullanarak TÜMTİS’e üye olmaya başladı.

TÜMTİS Merkez Yönetim Kurulu, şirket yönetiminin çeşitli yöntemlerle işçilerin sendika hakkını engellemeye çalıştığını, sürgün, istifa, mobbing, işten atma ve işyerinin nace kodunu değiştirmeye başvurduğunu belirtti.

TÜMTİS’in tüm engellemelere rağmen, 8 Temmuz’da Çalışma Bakanlığı’ndan yetki tespit belgesi aldığı vurgulandı.

Ancak şirket yönetiminin TİS masasına oturmak yerine, yetkiye itiraz ettiğini belirten TÜMTİS açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Yemeksepeti, işçilerini düşük ücretlerle, günlük 8 saati aşan, hatta bazen 13-14 saati bulan çalışma sürelerine tabi tutarak çalıştırmaktadır.

Üstelik kanuna aykırı uygulamalarla uzun sürelerle çalıştırdığı işçilerin fazla mesai ücretlerini de türlü bahaneler ileri sürerek, ya hiç ödememekte ya da eksik ödemektedir.

Performans dayatması ve hız baskısı nedeniyle, işçiler iş güvenliğini tehdit eden riskleri göze alarak çalışmaktadır. Gün boyunca bir yarış halinde siparişleri yetiştirmeye çalışan motor kuryeler, saatte 4 paket teslim etmek zorunda bırakılmaktadır.

Siparişlerin teslimatı için belirlenen sürenin 15 dakika ile sınırlandırılması nedeniyle, trafikteki riskler ölümcül boyutlara varmaktadır. Ve ne yazık ki, meydana gelen kazalar nedeniyle yaşamını yitiren işçiler olmaktadır.”

Yemeksepeti’nin sendika karşıtı tutumu terk etmeye çağırıldığı TÜMTİS açıklamasında şöyle denildi:

“Sendika üyesi işçilere yönelik ‘Ya sendikadan istifa et ya da işi bırak’ baskısına son vermesi, işçilerin anayasal hakkına saygı göstermesi konusunda uyarıyoruz. Aksi halde meşru, yasal ve demokratik bütün haklarımızı sonuna kadar kullanmaktan çekinmeyeceğiz. Emekten yana tüm sendikaları, kurum ve kişileri sendikamızda örgütlenen Yemeksepeti işçileriyle dayanışmaya çağırıyoruz.”

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.