X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
TÜMÖD: Yolumuz, Atatürk ve Cumhuriyet yoludur

TÜMÖD: Yolumuz, Atatürk ve Cumhuriyet yoludur

ABONE OL
24 Temmuz 2021 19:27
TÜMÖD: Yolumuz, Atatürk ve Cumhuriyet yoludur
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD)- İstanbul Şubesi Başkanı Prof. Dr. Lale Afrasyap, Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yayımladı.

Basın ve Kamuoyu Açıklaması

Lozan Barış Antlaşması’nın 98. yıldönümü yüce Türk ulusuna kutlu olsun.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, Türk ulusunun “yenilmez” denen emperyal güçlere karşı destan yazarak kazandığı Kurtuluş Savaşı sonucunda, Osmanlı Devleti’nin düşmanla yaptığı işbirliği ve Sevr Antlaşması bozulmuş, 24 Temmuz 1923’te Lozan’da uluslararası barış antlaşması karşılıklı imzalanmış, Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar sürecek olan tapu belgesine sahip olmuştur. Lozan zaferinin kazanılmasında diplomasi alanında ilk önemli başarısını Mudanya Mütarekesinin imzalanmasında gösteren ve Atatürk tarafından Dışişleri Bakanı ve Lozan Komisyon Başkanı olarak görevlendirilen Kurtuluş Savaşı’nın Garp Cephesi Komutanı İsmet İnönü’nün, Türkiye’nin bağımsızlığını istemede gösterdiği dirayet ve başarı sayesinde gerçekleşmiştir. Kazanılan zafer öylesine büyük, öylesine eşsizdir ki, İngilizler Lozan’ı “tarihleri boyunca yaptıkları en kötü antlaşma” olarak nitelemişler, İngiltere’yi Lozan’da temsil eden Dışişleri Bakanı Lord Curzon’u görevden almışlardır. Başbakan Lloyd George ve hükümeti de devrilmiştir.
Mazlum halkların örnek aldığı, dünyanın kabul ettiği Cumhuriyetimize ve kurucularımıza karşı olanlar ise son 19 yıldır, Türkiye Cumhuriyeti ve kurumlarını “Darü’l Harb” ilan etmişler, şehit kanlarıyla çizilen Misak-Milli sınırlarımızın delik deşik edilmesine göz yumarak vatan, toprak, bayrak duygusu taşımayan; ülkelerinin ulusal güvenliğini sağlamak yerine kaçmayı tercih eden Suriyelilere merhamet ve misafirperverlik, duygusal sömürü söylemleriyle kendi vatandaşlarımıza sağlamadıkları maddi ve manevi hakları ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını vermişlerdir.

Son aylarda “Taliban zulmünden kaçıyorlar” açıklamaları yapılan; gerçekte, özellikle getirildikleri yine kendi söylemleriyle anlaşılan Afganlarla birlikte ülkemizde bulunan göçmenlerin sayısı, Göç İdaresi Genel Müdürlüğünün verilerine göre 5.5 milyon civarındadır. Resmi kayıtlarda yer almayan düzensiz göçmenlerle birlikte bu sayı yükseklere ulaşmaktadır.

İktidarın 19 yıl boyunca uyguladığı göç politikaları değerlendirildiğinde, ülkemizin eğitimli, laik, kültürlü insanları okumak veya çalışmak için yurtdışına gitmeye mecbur bırakılmakta, onların yerleri ise misafirperverlik, yardım, merhamet, mağduriyet görüntülerine büründürülerek gerici, softa, gözünü kırpmadan insan öldürmekten zevk alan cahil ve yobazlarla doldurulmaktadır. Getirilen sözde göçmenlerin her türlü ihtiyaçları Türk ulusundan alınan vergiler ile sağlanmakta, Türk insanı ve kurumlarına “Darü’l Harb” ile birlikte kimliğini ve kültürünü yok etme sosyolojik baskısı uygulanmaktadır. Taliban zihniyeti sadece ve sadece iktidarın zihniyetiyle eşdeğer olabilir .

Ölümsüz Liderimiz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde, emperyalizme karşı canıyla, kanıyla, tüm varlığıyla savaşan Türk ulusu tarafından kurulan Cumhuriyetimiz kimsenin şahsi malı değildir. Misafirler, ev sahibinin Atatürk Cumhuriyeti felsefesine uymakla mükelleftir. Kuvay-ı Milliye ruhu taşıyan Türk insanı, özellikle Türk kadını; vatanını, toprağını, bayrağını, kültürünü, kimliğini kimseye bırakmayacaktır.

Lozan Barış Antlaşması Türkiye Cumhuriyetinin tapu belgesidir. Biz, Cumhuriyetimizin düşmanlarına karşı daima mücadele edeceğiz. Yolumuz, Atatürk ve Cumhuriyet yoludur. Ulu Önder ATATÜRK’ü, İsmet İNÖNÜ’yü, tüm Cumhuriyet kurucularını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.

‘’Merhamet dilenmekle bir millet ve devletin şeref ve istiklali kurtarılmaz. Türk milleti, gelecek nesiller için bunu unutmamalıdır. M. K. ATATÜRK’’

Saygılarımızla,
Prof. Dr. Lale AFRASYAP
Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMÖD)- İstanbul Şubesi Başkanı
Yönetim Kurulu a.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.