X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
Tüm varyantlara karşı etkili ilk aşı üretildi

Tüm varyantlara karşı etkili ilk aşı üretildi

ABONE OL
21 Eylül 2021 18:08
Tüm varyantlara karşı etkili ilk aşı üretildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenmeye başlayan Gritstone isimli bir şirket, yeni bir koronavirüs aşısı geliştirdiğini duyurdu.
mRNA tabanlı aşıların üretim tekniğinin bir benzerini kullanan “GRT-R910” isimli aşı, bütün varyantlara karşı koruyucu olmasıyla dikkat çekiyor.

Gritstone tarafından üretilen COVID-19 aşısı, vücuda enjekte edildikten sonra kendi kendine gelişiyor.

Bu da olası koronavirüs varyantlarına karşı bağışıklık kazanılmasını sağlıyor.

Aşının ardındaki bilim insanları, çok daha düşük dozlarla mRNA aşılarından daha fazla etkili olan GRT-R910’un, bu özelliği sayesinde yan etki ihtimalini de düşürmüş olduğunu belirtiyorlar.

Uzmanlara göre geliştirilen yeni aşı, Moderna ya da BioNTech gibi şirketlerin geliştirdiği aşıların çok daha gelişmiş bir versiyonu.

Gritstone yetkilileri, aşının 60 yaş ve üzerinde olan 20 kişiye uygulandığını ve sonuçlarının analizi için çalıştıklarını açıklarken, şirket CEO’su Dr. Andrew Allen ise “Aynı aşı markasının ekstra aşısından çok daha büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Maliyet açısından da oldukça uygun olan aşının gelişmiş sistemlere ihtiyaç duymadığını belirten bilim insanları, GRT-R910’un hastanelerde bile üretilebileceğini belirtiyorlar. Üstelik koronavirüs biter başka bir virüs salgını yaşanırsa, GRT-R910’un tekniği ile yeni salgın için de bir aşı geliştirilebilecek.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.