• DOLAR
  7,7958
 • EURO
  9,4730
 • ALTIN
  460,13
 • BIST
  10,5222
“Tüm ülkeler tarımsal ürün kısıtlamasına gidiyor…”

“Tüm ülkeler tarımsal ürün kısıtlamasına gidiyor…”

 CHP Niğde Milletvekili Gürer, pandemi nedeniyle tüm dünyada özellikle tarımsal ürünlerle ilgili dışsatım kısıtlamasına gidilmesi olasılığını gündeme taşıdı…  

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, pandemi sürecinin, tüm dünyada gıda ve tarımsal ürünlerle ilgili önlemlerin artmasına neden olduğuna  belirttiği yazılı soru önergesinde, DTÖ’ye üye 24 ülke tarafından yapılan ortak açıklamada, tarımda ticaret kısıtlamasının neden olabileceği sorunlara dikkat çekildiğini anımsattı.

CHP Milletvekili Gürer, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, ticaret kısıtlamasından Türkiye’nin nasıl etkileneceğini sordu.

PANDEMİNİN TARIM ÜRÜNLERİ TİCARETİNE ETKİLERİ

Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,  şunları söyledi:

“Kovid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında, tarım ürünlerine getirilen ticareti kısıtlayıcı önlemlerde şeffaflığın sağlanması, bu önlemlerin açık ve serbest tarım ürünleri ticaretine zarar vermemesi ve küresel gıda güvenliğini olumsuz yönde etkilememesi için özellikle tarım ürünü ihracatçısı Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeleri tarafından bildirimler yayımlanmaktadır.

DTÖ üyesi ülkelerin Kovid-19’la ilgili aldıkları ticaret önlemleri ihracat kısıtlamalarının yanı sıra, pazara giriş ve ticareti kolaylaştırıcı önlemleri de kapsamakta ve listede ağırlıklı olarak tıbbi ve dezenfeksiyon sağlayan ürünler yer almaktadır.

Yerli üretimin korunması ve devamının sağlanmasının yanı sıra iç piyasa fiyatlarının makul seviyelerde tutulması ve spekülatif fiyat artışlarına meydan verilmemesi amacıyla gerekli görülmesi halinde ilgili kurum ve kuruluşlar ile koordineli olarak gümrük vergisi düzenlemeleri başta olmak üzere dış ticaret politikası araçları kullanılmasına devam edilecektir.”

GÜRER: “ÇOK UYARDIK AMA…”

Virüsün henüz ülkemize girmeden, tüm dünyayı etkisi altına alacağının öngörüldüğünü anımsatan CHP Milletvekili Gürer, şu düşünceleri ileri sürdü:

“Dünyadaki tüm ülkelerin, tarımsal ürünlerde kendi vatandaşlarını düşüneceğinden, ihracat kısıtlamasına gidebileceği yönünde Mart ayından itibaren uyarılarda bulunmuş ve yerli üretimin desteklenmesi gerektiğine dikkat çekmiştik. Gelinen noktada aynı uyarıyı DTÖ de yapmaya başladı. Şimdi tüm ülkeler özellikle tarımsal ürünler konusunda ihracat kısıtlamasına gidiyor. 

Hatta Tarım Bakanı bir soru önergemize verdiği yanıtta, tarımsal ürünler konusunda sıkıntı olmadığını ifade etmişti. Ancak hububat ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanması ülkemizin tarımsal ürünlerde sıkıntılı olduğunu gözler önüne serdi. Çiftçimize makarnalık buğday için ton fiyatı 1800 TL verdik  üç sonra 2450 Tl ithal eder duruma düştük. TMO ne kadar iç piyasadan buğday aldı? Onu dâhi bilmiyoruz.

Buğday, arpa ve diğer tarımsal ürünlerde üreticilerin aleyhine çok büyük sorunlar yaşandı. O nedenle çok üretici önümüzdeki yıl ekim yapmama riski var. Bu bağlamda önlem alınmalıdır. Türkiye’de tarımsal ürünler konusunda önümüzdeki yıl sıkıntılar yaşanmaması için ekim döneminde olduğumuz bugünde çiftçiyi destekleyip ekime yönlendirmeliyiz. Diğer yandan ithalat yapabileceğimiz ülkeler de pandemi nedeniyle kısıtlamaya gideceği için Türkiye’de önümüzdeki yıl gıda ürünleri ve tarımsal ürünlerde sorunlar yaşamaması için önlemler alınmalıdır. Dünya genelinde bazı ülkeler stoklarını artırmaya ve kendi konumunu korumaya yönelik önlemler alıyor. Bu gidiş ithal ürünü pahalı ve bulması zor kılabilir. Bazı ülkelerde kıtlık yaşanması da olası. Ülkemizde ekilmeyen 3,5 milyon hektar tarım alanlarında yeniden ekim yapılması sağlanmalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM