• DOLAR
  $1.221,1700
 • EURO
  $0,2788
 • ALTIN
  $31.681,0000
 • BIST
  $132,6300
Trump’ın ‘seçim sonucunu değiştirin’ konuşması

Trump’ın ‘seçim sonucunu değiştirin’ konuşması

Başkan Donald Trump’ın Georgia eyaletteki seçim sonucunu değiştirmesi için ‘yeterli oy’ bulması konusunda baskı yaptığı öğrenildi.

 

ABD Başkanı Donald Trump’ın Georgia eyaletinin en üst düzey seçim yetkilisi olan eyalet sekreteri Brad Raffensperger’e eyaletteki seçim sonucunu değiştirmesi için ‘yeterli oy’ bulması konusunda baskı yaptığı belirtildi..

soL’da yayınlanan konuyla ilgili haber Washington Post gazetesinde ses kaydı ile birlikte yer aldı.

Gazete 1 saatlik telefon konuşmasından bölümler yayınladı.

Gazete haberinde Raffensperger’in Trump’ın iddialarını reddettiği kaydedildi ve Raffensperger’in Trump’a komplo teorilerine dayandığını söylediği belirtildi.

VOA’nin haberine göre yayınlanan ses kayıtları da haberi doğrular nitelikte.

Trump’ın ses kaydında Georgialılar’ın ve ülkedekilerin kızgın olduğunu söylediği kaydediliyor.

Ve Trump eyalet sekreterine “Sadece 11,780 oy bulmak istiyorum. Çünkü eyaleti kazandık” ifadelerini kullanıyor.

Georgia Trump’ın 3 Kasım’da kaybettiği kritik önemdeki eyaletlerden biri. Trump seçim sonuçlarına itiraz ediyor ve kanıt olmadan usulsüzlükler olduğunu iddia ediyor.

Trump’ın ekibi bu konuda mahkemelere başvursa da bir sonuca ulaşamadı.

BİLGİ

Georgia eyaleti Amerika Birleşik Devletleri’nin güney bölgesinde bulunmaktadır ve doğunun en büyük eyaletidir. Eyalet kuzey dağları, Piedmont Platosu ve kıyı düzlüğü olarak üç bölgeye ayrılır. Savannah Nehri, St. Marys Nehri ve Chattahoochee Nehri başlıca nehirlerdir. Başkenti Atlanta, yüzölçümü: 153,952 km², nüfusu: 8,186,450’dir.

Georgia Amerika’da fındık, ceviz ve şeftali üretiminde en önemli eyalettir. Coca-Cola ve Dr. Pepper içeceklerinin ilk üretildiği ve satıldığı yer Georgia eyaletidir. Ilıman bir iklimi vardır. Yazları sıcak ve nemli, kışları ise ılık geçer. Kışın ortalama sıcaklık 6 °C iken yazın ortalama 27 °C olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM