• DOLAR
  6,7748
  %0,60
 • EURO
  7,3260
  %0,54
 • ALTIN
  359,02
  %2,47
 • BIST
  8,3346
  %0,82
“Tarımla ilgili destek kararları açıklanmalı”

“Tarımla ilgili destek kararları açıklanmalı”

CHP’li Barut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı kararlar arasında tarım sektörü ile üreticiler için herhangi bir yardım, destek ve düzenleme bulunmamasına sert tepki gösterdi.

 

Yaşanılan olağanüstü süreçte ülke tarımının da büyük darbe aldığına, üretim ve üreticilerin zarara uğramasına değinen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, ekonomik kriz nedeniyle maliyetlerin arttığı, ürünün para etmediği, çiftçinin borca battığı bu süreçte Korona salgını üreticilere ayrı bir darbe vurduğunu belirtti.

Türkiye’de uzun süredir yaşanan ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle tarım sektörünün, paydaşlarının, üreticilerin büyük zorluklar yaşadığını belirten Ayhan Barut, şunları söyledi:

“Yaşanan ekonomik kriz döneminde üretim maliyetleri fırlamış, üreticinin zararı boyunu aşmış, ürün para etmemiş, üretim büyük bir darbe yaşamıştır. Borç içinde çaresizlik yaşayan çiftçimiz çözüm bulunması için feryat ederken şimdi de Korona virüsü salgını nedeniyle ayrı bir kriz patlak verdi. İhracat yolları kapandı, hasat dönemi yaklaşırken üreticinin yüzü yine gülmedi. Tarım sektörüne, ziraat mühendislerinden bayilere, tarım ticaretiyle uğraşan kesimlerden sektörün tüm paydaşlarına çok olumsuz yansıması oldu bu salgının.

Biz destek isterken, taleplerimize yanıt verilmesini beklerken Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik ve sosyal kararlar, maalesef yine yüreğimizi dağladı. Ne yazık ki Cumhurbaşkanı yine tarımı, üretimi ve üreticiyi hiç düşünmediklerini açıkça göstermiş oldu. Zaten çiftçi perişan, üretim bitmiş. Sizin bu tarımla ve üreticiyle zorunuz nedir? Niye tarım sektörüne, çiftçiye hiç destek yok? Bunu anlayamıyor, aynı zamanda şiddetle reddediyoruz. Acilen, hem de bugünden tezi yok tarıma destek olacak, katkı koyacak yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Üreticiler başta olmak üzere tarımda yaşanan sorunların çözümü, tarım sektör bileşenlerinin taleplerinin karşılanması için desteklenmesini istiyoruz. Tarım sektöründe yer alan üreticiden ziraat mühendisine herkesin borçlarının faizsiz ertelenmesini, sübvanse edilmesini, ayni ve nakdi yardım sağlanmasını, faizsiz kredi desteği gibi çeşitlendirilecek katkılar sunulmasını talep ediyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM