COVİD 19'DA SAC AYAĞI: MASKE, SOSYAL ARALIK, TEMİZLİK...

 • DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,07
 • BIST
  1,1843
Tarımda sorunların aşmak için GAP ve KOP projesi…

Tarımda sorunların aşmak için GAP ve KOP projesi…

CHP’li Gürer tarımda sorunların aşılması için GAP ve KOP projelerinin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, KOP Bölge Kalkınma İdaresi’nin, Konya, Karaman, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırıkkale, Kırşehir, Yozgat illerini kapsadığını, yapılan denetimlerde, Eylem Planında yer alan ve 2016 yılında tamamlanması gereken bir kısım projenin hiç gerçekleşmediğini, 2016 ve takip eden yıllarda gerçekleştirilmesi planlanan projelerden 2017 yılına ilişkin kısımlarda da herhangi bir ilerlemenin görülmediğini ileri sürdüğü açıklamasında şunları söyledi:

“GAP Master Planı çerçevesinde, Fırat ve Dicle nehirleri üzerinde yapımı öngörülen barajlar ve sulama tesisleri ile sulama sorunu bölgenin bütününde sorun olmaktan çıkacaktı. Bölgenin top yekûn sosyoekonomik kalkınmasını hedefleyen, çok sektörlü, bütünleşmiş bir kalkınma anlayışı ile ele alınan bu proje, ülkemizin en önemli projelerindendi. Bölge kalkınmasından öte, ülkemiz için de çok önemli proje olarak uzun süre gündemde kaldı, konuşuldu. AKP ise bu bağlamda gereği gibi projeye sahip çıkmadı. Yürütmedi. Halen de bitirilemedi.1988’de alınan Bakanlar Kurulu kararı ile GAP’taki tüm yatırımların tamamlanması için 2010 hedef yılı olarak belirlenmişti ve GAP Bölge Kalkınma Planı hazırlanmıştı. Sayıştay denetimlerinde, Eylem Planı’nda yer alan 2018 yılında tamamlanması gereken bir kısım projelerin hiç gerçekleşmediği, 2018’den önceki yıllarda gerçekleştirilmesi planlanan projelerde de yine herhangi bir ilerlemenin olmadığı saptadı. GAP Eylem Planı’nda 2014-2018 arası, projeler için hedef yıl olarak belirtilmiş olsa da bu hedeflere ulaşılmadığı da Sayıştay raporlarında yer aldı.

AKP tarımda birçok reform ve proje açıklayıp bunların bütün olarak devamını getirmediği için tarım ülkemizde sorunlu hale dönüşmüştür. Bu bağlamda plansız programsız çalışmalarla kaynaklar boşa tüketilmiştir. Olması gereken, GAP ve KOP gibi önemli bölgesel projelerin zamanında ve faydacı biçimde ele alınıp çözüm üretilmesidir. Ülkemiz için özellikle toprakların korunması, sulama suyunun tarımda kuru alanlara ulaştırılmasıyla birlikte, doğru ürün deseni ile üretimin ve çiftçinin desteklenmesi şarttır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM