X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
Taliban, Afganistan’ın yeni BM Büyükelçisini açıkladı

Taliban, Afganistan’ın yeni BM Büyükelçisini açıkladı

ABONE OL
22 Eylül 2021 15:07
Taliban, Afganistan’ın yeni BM Büyükelçisini açıkladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Taliban’ın BM Genel Kurulu’nda dünya liderlerine hitap etmek istediği ve bu amaçla Doha’da Taliban adına görüşmeleri sürdüren Süheyl Şahin’i Afganistan’ın BM büyükelçisi olarak atadığı ortaya çıktı.

Alınan bilgilere göre, Taliban’ın atadığı Dışişleri Bakanı Amir Khan Muttaki, Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yazdığı bir mektupta talepte bulundu. Muttaki, Pazartesi günü sona erecek olan Genel Kurul’un yıllık üst düzey toplantısında Afganistan adına konuşma hakkı istedi.

Guterres’in sözcüsü Farhan Haq da, Muttaki’nin gönderdiği mektubun varlığını doğruladı. 

Haq, Taliban’ın taleplerinin, üyeleri arasında ABD, Çin ve Rusya’nın da bulunduğu dokuz üyeli bir kimlik komitesine gönderildiğini söyledi.

Komitenin konuyla ilgili Pazartesi’den önce bir araya gelmesi pek olası değil, bu nedenle Taliban dışişleri bakanının dünya organına hitap etmesi şüpheli.

Haq, Taliban mektubunda önceki hükümet tarafından atanan Büyükelçi Isaczai’nin görevinin “bittiği ve artık Afganistan’ı temsil etmediğini” bildirildiğini de açıkladı.

Güven komisyonu tarafından bir karar verilinceye kadar Isaczai, Genel Kurul kurallarına göre koltukta kalacak.

BM Kimlik Komitesi’nin diğer üyeleri Bahamalar, Butan, Şili, Namibya, Sierra Leone ve İsveç.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.