• DOLAR
  $1.399,5600
 • EURO
  $0,2753
 • ALTIN
  $33.821,0000
 • BIST
  $142,4500
Somali’de Türk firmasına intihar saldırısı

Somali’de Türk firmasına intihar saldırısı

Somali’de Türk firmasına ait bir şantiyeye motorsikletle intihar saldırısı düzenlendi.

 

Edinilen bilgilere göre Somali’de Türk firmasına ait bir şantiyeye motorsikletle intihar saldırısı düzenlendi.

NTV‘de yer alan haberde, saldırıda biri ağır beş kişinin yaralandığı belirtildi.

Saldırı, yol yapım çalışması yapmakta olan bir Türk firmasına ait şantiyeye motosikletli bir saldırgan tarafından intihar saldırısı düzenlendiği ve beş Türk işçinin yaralandığı açıklandı. Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Saldırının Türk askeri üssüne yaklaşık 15 kilometre mesafede olduğu belirtilirken askeri üste ve personelde herhangi bir olumsuz durumun söz konusu olmadığı ifade edildi.

BİLGİ:

1960-1991 yılları arasında ekonomik ve ticari açıdan Doğu Afrika’nın en önemli ülkeleri arasında yer alan Somali 1991 yılında Siad Barre’nin Cumhurbaşkanlığı’ndan indirilmesinin ardından iç savaşa sürüklenmiştir. Savaşta, Doğu Afrika’nın önemli ticaret merkezleri konumunda olan Mogadişu, Kismayo, Bosaso ve Berbera limanları da eski konumlarını yitirmiştir.

Somali’nin ekonomisinde tarım ve hayvancılık başta olmak üzere, Somali diasporasının gönderdiği finansal yardımlar ve telekomünikasyon önemli bir yer tutmaktadır. Ülkede üretilen milli hasıla ve işgücünün yaklaşık %65’i tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ülke nüfusunun %90’ı 40 yaş altında olup, bu genç nüfusun ezici bir çoğunluğu (erkeklerde % 61, kadınlarda %74) işsizlik sorunuyla karşı karşıyadır.

Uluslararası finans kuruluşlarının verilerine göre, 2018 yılında Somali’nin GSYİH’sı 7.052 milyar ABD Dolarına ulaşmış olup, kişi başına düşen milli gelir 478 ABD Dolarıdır. Ülke ekonomisinin büyüme hızı 2018 yılında %2,8 olarak kaydedilmiştir.

İç savaş sürecinde altyapı ve binalarının büyük bir bölümü yıkılan Somali’de tekrar istikrarın yakalanmasının ardından inşaat sektöründe ciddi bir talep yaşanması beklenmektedir.

Somali, enerji ihtiyacını karşılama konusunda ithal petrol ürünlerine bağımlı durumdadır.

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kuruluşların desteğiyle Somali Hükümeti tarafından ülkenin önceliklerini içeren bir “Ulusal Kalkınma Planı” hazırlanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM