• DOLAR
  7,5772
 • EURO
  8,9976
 • ALTIN
  477,32
 • BIST
  1,1865
“Sol” Sinyal çıktı  

“Sol” Sinyal çıktı  

Hukukçu kimliğiyle birlikte yazın yaşamında da yer bulan Faruk Haksal, yenimuhalefet.com yazarlı arasında yıllardır yazdığı köşesinin ardından, “’Sol’ Sinyal” adlı yapıtını yayınladı..

 

ym

Hukukçu kimliğiyle birlikte yazın yaşamında da yer bulan Faruk Haksal, yenimuhalefet.com yazarlı arasında yıllardır yazdığı köşesinin ardından, “’Sol’ Sinyal” adlı yapıtını yayınladı..

Akıcı anlatımı, yalın diliyle okurlarıyla buluşan Haksal, yapıtını tanıtırken “yolculuğun içeriğinde kültürün tarihçesi ve karavancılığın ‘dibacesi’ gizli” tümcesine yer veriyor.

Haksal’ın kaleminden “Sol” Sinyal şöyle:

Evet, bu kitap [sanki] bir “yol öyküsü”nü konu alıyor.

Kerem ile Kerim isimli iki karavancının, biri Batı’ya, diğeri Doğu’ya uzanan yollar boyunca içinden geçtiği kültürler ve geceleri konukladığı kampinglerin traje-komik/ hüzünlü, ama umutlu öyküsü…

Ve yolculuğun içeriğinde kültürün tarihçesi ve karavancılığın “dibacesi” gizli…

Kerem ile Kerim’in 1950’lerde başlayan, 1960’ın 28 Nisan’ında Beyazıt Meydanı’nda sağ gözüne kaçmış olan çöpü, 27 Mayıs sabahı çıkartıp ülkesini ve dünyayı sol gözüyle [de] görmeyi öğrenmeye çalışan iki kafadarın uzun-ince yaşam serüveni ile ilgili bir yol öyküsüdür yazıp-çizilenler.

Kitabın önsözünde şöyle yazıyor [ben iki satır daha ekleyerek sizlere iletiyorum]:

“Onlar sanki yaşadıkları dönemin gölgeleri gibiydiler. Tıpkı Plato’nun “Mağara İstiaresi”nde olduğu gibi içinde devindikleri mağaranın duvarlarına yansıyordu gölgeleri ve orada, omuriliklerinde birikiyordu.

Sonra, o alaca/karanlık mağaranın dışına doğru yöneldiler ve öngöremedikleri bir düzlüğe savruldular. Öykü, işte o düzlükte kaleme alınan küçük yaşantıların sorgulamalarıyla yüklüdür.

Doğu’dan Batı’ya kaydılar; Batı’dan Kuzey’e, sonra [hatta] Çin’e kadar uzandılar… Sol’u [ezberlemeden] öğrenmeye çalıştılar. 27 Mayıs, 12 Mart, 12 Eylül… Falanlardan geçtiler. Sol’un tırnak içine itelendiğini izlediler umutsuzca, ama silkindiler.

Kerem ile Kerim işte böyle bir uzun yolculuğun içinden geçen iki mütevazı “kahraman” benzeri… İkisi de kampçı-karavancı, böylece bu dönemeçli bol yollardan geçerek“Sol” Sinyal olarak anılan bu öyküyü yaşadılar.

Düşünmenin yöntemi üzerinde [ağır aksak] derinleşmeye çalışırken, “esas”ı elinden kaçıran iki şaşkın… İd – ego – süper ego arasına paçalarını kaptırmış [veya göz göre göre sıkışmış]; çaresiz, ama umudunu bir türlü yitirmeyen biri “yurttaş”, diğeri “vatandaş” iki gezgin… Öylece yaşadılar.

Hikâye bu ya…”

Edinmek için:

https://www.dr.com.tr

https://www.idefix.com

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM