• DOLAR
  6,8405
  %0,42
 • EURO
  7,6090
  %0,82
 • ALTIN
  380,89
  %1,21
 • BIST
  8,4628
  %0,81
 Seyhan’da  “temiz çevre”…

 Seyhan’da  “temiz çevre”…

“Daha Temiz bir Seyhan” için çalışmalarını sürdüren Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, “Dünya Temizlik Günü”nde Kasım- Sacide Ener Ortaokulu öğrencileriyle  çöp topladı

 

Başlangıç noktası Kasım-Sacide Ener Ortaokulu olan Çöp toplama etkinliğine Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay da katıldı. Etkinlik öncesi okul Bahçesinde konuşan Başkan Akay, etkinlikle temiz bir çevre için farkındalık oluşturmak istediklerini söyledi.

Yurttaşlardan çevreye duyarlı olmalarını beklediklerini ifade eden Başkan Akay, “Dünya Çöp Toplama Günü nedeniyle biz de öğrenci kardeşlerimiz de sembolik olarak konuya dikkat çekmek amacıyla bizzat çöp topladık. Bulunduğumuz yerlerin temizliği artık başka bir şekilde de önemli. Artık insanların hakları var. Çevre hakkı insan haklarının en önemlilerinden bir tanesidir. Bu nedenle çevrenin temiz olması çok önemli hale geldi” dedi.

“Aslan yatağından belli olur” sözünü anımsatan Başkan Akay şöyle sürdürdü;

“Temizlik insan yaşamı için önemli. Çöplerin ayrıştırılarak atılması ve bu şekilde değerlendirilmesi temizlik kadar önem arz ediyor. Organik çöp,  kâğıt, şişe ve metaller ayrıştırılarak toplanırsa her biri ham madde olarak kullanılabilir.  Böylece çöpleri ayrıştırıp, değerlendirerek ciddi bir ekonomik kaynak sağlayabiliriz.  Çünkü kâğıt dediğimiz, cam dediğimiz, organik çöp dediğimiz aslında çok önemli birer ham maddedir.

Ayrıca kâğıtları ayrıştırıp, ham madde olarak kullandığımızda ağaçların kesilerek ham madde olarak kullanımının da önüne geçeriz. Ağaçları kesilmekten kurtarmamız da bizim daha oksijeni bol bir çevrede sağlıklı bir şekilde yaşamamız demek. Biz, atıkların ayrıştırarak toplanması ve değerlendirilmesi için çalışma yapıyoruz. Çok yakında hayata geçireceğimiz sistemle, ciddi anlamda kaynaklarımızı kurtarmış olacağız.  Dünya temizlik gününde daha yaşanabilir bir Seyhan ve Daha yaşanabilir bir Dünya için etkinliğe katılan başta geleceğimizin teminatı çocuklarımız olmak üzere, tüm duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Etkinlik kapsamında çevre bilinci oluşturmak amacıyla duyarlı yurttaşlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri, öğrencilerle birlikte Mavi Bulvar üzerini temizledi. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay’da öğrenci ve vatandaşlarla birlikte çöp topladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM