• DOLAR
  8,0661
 • EURO
  9,5431
 • ALTIN
  494,04
 • BIST
  1,1827
Şekerpancarı fiyatı resmi olarak açıklanmadı

Şekerpancarı fiyatı resmi olarak açıklanmadı

CHP Niğde Milletvekili Gürer, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, 2020 yılı kampanya dönemi başlamasına karşın, şekerpancarı fiyatının resmi olarak açıklanmadığını söyledi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, şekerpancarı üretiminde yaşanan sorunlar, maliyet artışları, üreticilerin beklentileri, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin ardından üreticiler üzerinde uygulanan baskılara dikkat çekti.

Şeker fabrikalarının pancar alım kampanyasına 21 Eylül tarihi itibariyle başladığını anımsatan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, geçen yıl Cumhurbaşkanı tarafından 1 Eylül’de açıklanan şekerpancarı kampanya fiyatının, bu yıl Ekim ayının ortalarına gelinmesine rağmen henüz açıklanmadığını belirtti.

TÜRKŞEKER A.Ş.’nin resmi internet sitesinde yer alan 2 Eylül 2019 tarihli duyuruda, geçen yıla ait şekerpancarı kampanya fiyatının açıklandığına değinen Gürer, şunları söyledi:

“ O duyuruda, ‘üreticinin teslim ettiği yüzde 16 polar şeker ihtiva eden firesi düşürülmüş net 1 A kotası şekerpancarı için ton başına 300 TL ödenecek’ ifadesi bulunuyor. Ancak aynı tarihli duyurunun devam eden maddesinde ise ‘Bu fiyat (300 tl/ton) aynı zamanda 2020 yılının da pancar baz alım avans fiyatı olarak belirlenmiştir’ ifadesi yer alıyor.  TÜRKŞEKER A.Ş.’nin 2019 yılı pancar alım fiyatını açıkladığı duyuruda yer alan bu ifadeler, kafalarda soru işaretlerinin oluşmasına neden oldu. Bu ifade, ton başına verilen 300 TL tutarındaki fiyatın hem 2019 yılı için hem de 2020yılı için belirlendiği anlamına geldiği yönünde ciddi kuşkular var. Bu ifade bu yıl ki pancar alım fiyatıyla geçen yılkı pancar alım fiyatının aynı olacağı anlamını taşıyor ise bu pancar üreticisinde çok büyük bir hayal kırıklığına yol açar. TÜRKŞEKER A.Ş.’nin pancar üreticilerinin endişelenmesine neden olan taban fiyat hususunda derhal bir açıklama yapmalıdır.

Ekeni, çapalayanı, sökeni, fabrikaya nakliyesini sağlayanı, fabrikada çalışanı, elde edilen ürünü satanı ile işlenmesi sonucu şeker, küspe, melas alkol ürünleri ile 82 milyonu ilgilendiren şeker pancarı, stratejik bir üründür. Üreticinin korunması şart olup bu pazar NBŞ’ye (Nişasta Bazlı Şurup) bırakılmamalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM