• DOLAR
  6,8191
  %0,69
 • EURO
  7,5395
  %1,07
 • ALTIN
  377,54
  %1,45
 • BIST
  8,4017
  %1,14
Rotterdam Başkonsolosumuz, başarılı girişimcileri gençlerle buluşturuyor…

Rotterdam Başkonsolosumuz, başarılı girişimcileri gençlerle buluşturuyor…

  Rotterdam Başkonsolosumuz Aytaç Yılmaz’ın gerçekleştirdiği, ‘Girişimciler Gençlerle Buyluşuyor’ başlıklı etkinliklerin ikincisinin modeli, başarısı Hollanda’da dilden dile dolaşan, Hollanda’da 3, Türkiye’de 5, Kanarya Adaları ve Aruba Adası’nda birer otel sahibi olan, 3 havayolu şirketi bir de tur operatörlüğü ile turizm va havacılık imparatoru olarak anılan Atilay Uslu oldu. Daha önce yapılan birinci etkinlikte, Hollanda Birinci […]

 

Rotterdam Başkonsolosumuz Aytaç Yılmaz’ın gerçekleştirdiği, ‘Girişimciler Gençlerle Buyluşuyor’ başlıklı etkinliklerin ikincisinin modeli, başarısı Hollanda’da dilden dile dolaşan, Hollanda’da 3, Türkiye’de 5, Kanarya Adaları ve Aruba Adası’nda birer otel sahibi olan, 3 havayolu şirketi bir de tur operatörlüğü ile turizm va havacılık imparatoru olarak anılan Atilay Uslu oldu.

Daha önce yapılan birinci etkinlikte, Hollanda Birinci Futbol Ligi Eredivisie’de  yer alan Fortuna Sittard kulübünün sahibi ve başkanı Işıtan Gün’ü model olarak gençlerle buluşturan Başkonsolos Aytaç Yılmaz, amacının Hollanda’da başarı elde etmiş kişileri Türk gençleri ile buluşturmak olduğunu belirterek, “Hedefimiz gençlerimizin ilk ağızdan başarılı insanların hikayelerini ve deneyimlerini dinlemelerini sağlamak ve interaktif bir şekilde onları diyaloğa sokmak.” dedi.

Atilay Uslu’nun başarı öyküsünü anlatabilmesi için moderatörlük yapan Başkonsolos Yılmaz, dersine iyi çalışmış bir sunucu olduğunu ortaya koydu. Zira, Uslu’nun anlatması gereken bir yığın bilgiyi kendisi anlattı ve sonra da sorularına başladı.

Atilay, Emirdağ doğumluydu ve bir yaşında iken, diğer aile efratları ile birlikte, Haarlem’de yaşayan babası, Emirdağlılar’ın Ağası Ata Uslu’ya katılmıştı.
Elektronik eğitimi aldı ama iş hayatına amcasının döner dükkânını kiralayarak başladı. sonra seyahat acentalığına başladı. Firmasının adı MEGA idi ama, çalıştığı yer sadece 27 metrekare idi. Seyahatçılığa başladığı zaman, akrabaları ve dostları kendisinden bilet almıyor ve ‘Yıllardır bu adamdan bilet alıyoruz, ayıp olur’ diyorlardı. Ama Atilay kararlıydı ve işini iyi yapacaktı. THY’ye 50 bin gulden depozit yatırarak bilet satış hakkını aldı ve fiyatlarda damping yaparak bolca bilet satmaya başladı. O zaman kendisine ‘hedefin ne’ diye soranlara, ‘Yılda 150 bin gulden kazansam bana yeter’ diyordu.

İlk başlarda Hollanda’daki 150 tur operatörü arasında sonuncu sırada bulunduklarını vurgulayan Uslu, tur operatörlerinin hepsinin iflas ettiğini, kalan dört operatör arasında da ikinci olduklarını belirtti.

Uslu, başarısının sırlarından birisinin de zorluklara karşı göğüs germek olduğunun altını çizdi. En çok korktuğu anlardan birinin Türkiye’de 2016’da yaşanan darbe girişimi olduğuna değinen Uslu, sözlerine şöyle devam etti:

“O gece ve ertesi gün Hollanda’daki bütün hava yolları uçuşlarını iptal ederken, biz bu zorluğu bir fırsat olarak değerlendirdik ve uçuşlarımızı durdurmadık. Çok yolcu mağdur kaldığı için yolcuları kokpit ve hostes bölümü gibi yerlerde götürdük ve uçaklarımız dolu dolu gitti. Eğer uçuşları iptal etmiş olsaydık zarardan dolayı toparlanmamız çok zor olacaktı. Diğer hava yolu şirketleri uçuşlarını iptal ettiği halde biz iptal etmediğimizden dolayı ‘iyi niyet övgüsü’ aldık.”

Uslu, ‘Personelinizi nasıl seçiyorsunuz’ sorusuna ise şu yanıtı verdi: ‘Her branşta o işe uygun elemanı bıulmak ve seçmek zorundayız. Örneğin, pazarlamacının çok ve iyi konuşması ve insanlarla diyalogunun iyi olması çok önemli.’

Atilay uslu, ‘Hollanda basınında size karşı önyargı var mı’ sorusuna,
‘Var tabii, olmaz mı. Ama bu önyargı bilgisizlikten kaynaklanıyor. Medya mensupları ile bire bir konuşup sağlıklı bilgi verince işler düzeliyor tabii.’

‘Otellerinizin diğerlerinden bir farklılığı var mı, nelere dikkat ediyorsunuz?’ sorusuna da Uslu şu cevabı verdi: ‘Genelde bizim için üç önemli nokta var. Hollandalılar, iyi ve anlaşılabilir bir internet bağlantısını tercih ediyorlar. Bizim otellerimizin internet bağlantıları kolaylık ve anlaşılabilirlik konusunda birinci durumda. Aynı anda 1500 kişi sayfamıza girse bile, rahatça işlem yapılabiliyor. İkinci önemli nokta, Hollandalılar iyi kalite kahve içmeyi çok seviyorlar. Biz bunu da karşılıyoruz. Üçüncü nokta da odalarda iyi bir yatak olmasıdır.’

Atilay Uslu, işletmelerin başarılı olabilmesi için CEO’nun değil, iyi bir kadronun önemli olduğunu, karar alırken de söylentilere değil, mantık çerçevesinde düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Atilay Uslu, konuşmasının sonunda gençlere hitap ederken, ‘Sana verilen tavsiye ne olursa olsun, kabiliyetin varsa ve kendine güveniyorsan, o işi her zaman yapmalısın.’ tavsiyesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ilhan karaçay

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM