• DOLAR
  6,8191
  %0,69
 • EURO
  7,5395
  %1,07
 • ALTIN
  377,54
  %1,45
 • BIST
  8,4017
  %1,14
Rize’de bal ormanına yapılmak istenen taş ocağı…

Rize’de bal ormanına yapılmak istenen taş ocağı…

Rize’de nesli tükenme tehlikesi altındaki canlıların yaşadığı bölgede taş ocağı açılmasını öngören proje için ‘ÇED gerekli değil’ kararı verildi.

Rize’nin Hemşin ilçesinde yer alan Levent Köyü’nde (Çoço) açılmak istenen taş ocağı tepkilere neden oldu. 2012 yılında Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ‘Hemşin Bal Ormanı Havzası’ olarak duyurulan bölgede yürütücü firma tarafından açılmak istenen bazalt maden ocağı için 989 dönümlük toplam proje alanının 240 dönüm gösterilerek ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alındığı dile getirildi.

karadenizgazete’nin haberine göre, yaban hayatının çok zengin olduğu havzada tilki, ayı, geyik, benekli alabalık, su samuru ve domuz gibi birçok hayvanın yaşadığı biliniyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da sülün ve karaca bırakarak destek olduğu yaban hayatının açılmak istenen maden ocağıyla son bulacağı belirtiliyor. Açılmak istenen ocağın maden yasasına göre karayoluna 2 kilometre  uzakta bulunması, yerleşim yerlerine belirli mesafede olması gibi şartları da karşılamadığı dile getirildi.

Hemşin Yaşam Derneği, Hemşinliler Eğitim ve Kültür Derneği, Melyat Deresi Dayanışma Derneği, Pazarlılar Birliği Derneği ve Rize Pazar Örnek Köyü Derneği’nin ortak olarak yaptığı açıklamada bahse konu olan bölgede taş ocağı açılması halinde telafisi mümkün olmayan bir çevre felaketine neden olacağı belirtilerek, “Konunun hassasiyetinin ilgili makamlarca dikkate alınmasını, doğamızın korunmasını ve gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için gereğinin yapılmasını talep ediyoruz” denildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM