• DOLAR
  5,9004
  %-0,45
 • EURO
  6,5031
  %-0,56
 • ALTIN
  283,58
  %-0,34
 • BIST
  95.192
  %1,29
Plastik zehir!

Plastik zehir!

  Hükümet plastik torbaları ücrete bağlayınca, 15 Temmuz’dan sonra siyasal kimyanın bozulduğunu bir kez daha anladık. Efendim, bütün “sosyete solu” ağız birliği ile muhalefet etme yarışına girdi! Neymiş, alırken 25 kuruş vereceğimiz plastik torbada alışveriş yapılan firmanın reklamı olmamalıymış! Aman, aman! Sosyal medya yıkılıyor! Herkes birkaç hazır görseli paylaşıyor, birbirlerine gönderiyorlar! Vay, efendim, bu 25 […]

 

Hükümet plastik torbaları ücrete bağlayınca, 15 Temmuz’dan sonra siyasal kimyanın bozulduğunu bir kez daha anladık.

Efendim, bütün “sosyete solu” ağız birliği ile muhalefet etme yarışına girdi! Neymiş, alırken 25 kuruş vereceğimiz plastik torbada alışveriş yapılan firmanın reklamı olmamalıymış!

Aman, aman! Sosyal medya yıkılıyor! Herkes birkaç hazır görseli paylaşıyor, birbirlerine gönderiyorlar! Vay, efendim, bu 25 kuruşun içinde üstelik, bir de vergi varmış ve hükümet yine bir kurnazlık yapmış- mış!

Bu tür muhalefete ne denir bilmiyorum. Aklıma sadece göle ters giren ördek geliyor!

Arkadaş, plastik zehirdir, tamamen yasaklansın. Evde, işte, çarşıda plastik kullanımına hayır, önerisini toplumla paylaşmak neden aklına gelmez, bu sosyete solunun? Böyle bir önerme hükümete “yeteri kadar” muhalefet yapmamak, hatta belki de iktidara akıl vermek gibi oluyor, ondan mı? Doğru ya, sizin de adınız iktidara payanda diye çıkarsa, mazallah!

Biz dönelim, konumuza:

Plastikler petrol rafinerilerinde kullanılan ham petrolün işlenmesi sonucu arta kalan malzemelerden elde ediliyor. Plastik maddeler hafif, ucuz, kolay işlenebilir ve çok farklı kullanım alanına sahip olmaları nedeniyle günümüzde en önemli ticarî malzemeler oldular. Günlük hayatta çok büyük miktarlarda plastik madde kullanılıyor. Üretilen plastiğin doğada çözünme süreci ise, çeşitlerine göre değişmekle birlikte, 400 yıldan daha uzun bir zaman alıyor.

Dünya genelinde her yıl 300 milyon ton plastik üretiliyor. Bu rakamın önemli bir kısmı da denize atılıyor. Denizlerdeki güncel plastik atık miktarının 150 milyon ton olduğu düşünülüyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde denizlerdeki plastik atık miktarının 250 milyon tona ulaşacağı ve 2050 yılı itibariyle denizlerde balıktan çok plastik olacağı öngörülüyor. Deniz kuşlarının yüzde 60’ı ve deniz kaplumbağalarının tamamı plastik yiyor. Ülkemizde halen plastik poşetlerin % 99’u doğaya terk ediliyor.

Özellikle atık maddeden üretilen siyah torbalar, insan sağlığını tehdit ediyor. Genellikle seyyar satıcı ve pazar esnafının kullandığı bu poşetler pet şişe, kova ve tıbbi atık gibi maddelerin toplanarak tekrar işlenmesiyle üretiliyor. Kanserojen madde içeren siyah poşetlerin, doğada çözülmesi 1000 yıldan fazla zaman alıyor. Plastik kaplarda bulunan Bisfenol A BPA adlı maddenin kalp hastalıklarını arttırdığı kanıtlandı.

Yani, “modern hayat”ın en önemli iki hastalığının nedenlerinden birisi de plastik kullanımı!

O halde, bizlere düşen görev, plastik kullanımını evlerde, iş yerlerinde ve çarşı-pazarlarda azaltacak ve giderek tamamen ortadan kaldıracak bir toplumsal bilinç yaratmak olmalıdır.

Hem de, sosyete soluna inat!

ÖNEMLİ NOT: Beğendiysen beğenmekle yetinme, paylaş!

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi ve yazı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM