Planlı, kimlikli, kurallı bir Antalya…

Planlı, kimlikli, kurallı bir Antalya…

Antalya Anakent Belediyesi, imar planlarının tüm kentte saydamlığı sağlamak, yurttaşların doğrudan, en hızlı şekilde imar planlarına erişebilmesi için İMOS kurdu.

Antalya Anakent Belediyesi, Başkan Muhittin Böcek’in planlı, kurallı, kimlikli bir kent vizyonu çerçevesinde önemli bir projeyi hayata geçirdi. Başkan Böcek’in şeffaf planlama ve katılımcı yönetim anlayışı ile Antalya il sınırlarında gerçekleştirilen planlama çalışmalarına vatandaşların doğrudan, en hızlı şekilde erişebilmesine olanak sağlayacak İmar Otomasyon Sistemi (İMOS) kuruldu.

TÜM VERİLER TEK PLATFORMDA

Çalışmalar kapsamında Anakent Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı’nın ortak çalışmaları sonucunda, belediye sorumluluğundaki imar planları (1/100.000 ÇDP,1/25.000 NİP ve 1/5000 NİP) ve ilgili planlara altlık oluşturacak diğer veriler tek platformda toplandı.

PARSEL BİLGİSİ SORGULAMA

İMOS ile Antalya Anakent Belediyesi tarihinde bir ilk olarak, birinci etapta belediye birimlerinin daha hızlı bilgiye erişebilmesini ve koordinasyonu sağlamak amacı ile parsel bilgisi sorgulanabilir olarak hizmete sunuldu. Ayrıca Belediye Meclisi’nde onaylanan, belediye yetki ve sorumluluğundaki imar planları coğrafi bilgi sistemi altyapısı ile parsel bilgisi sorgulanabilir şekilde belediye sitesinde (www.antalya.bel.tr) yayınlanmaya başladı. 

ŞEFFAF PLANLAMA ANLAYIŞI

Bu uygulama ile vatandaşlar plan ve değişikliklerinin hangi parselleri kapsadığını görebilecek. Yapılan plan ve değişikliklere ilişkin belgelere şeffaf belediyecilik anlayışı ile doğrudan erişebilirken, kendi parselinin plan veya değişiklik içinde kalıp kalmadığını öğrenebilecek. İkinci etapta belediye ile birlikte 19 ilçenin planları şeffaf olarak vatandaşın hizmetine açılacak.

ÇALIŞTAY DÜZENLENDİ

Anakent Belediyesi’nde İmar Otomasyon Sistemi ile ilgili bir çalıştay düzenlendi. Başkan İmar Danışmanı Şehir Plancısı Alper Gökçay, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Hüsamettin Elmas ve Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Cemil Böcek ev sahipliğinde gerçekleşen çalıştaya, 12 daire başkanlığından yaklaşık 100 teknik personel katıldı. Başkan Danışmanı Alper Gökçay,  belediyede bugüne kadar farklı zamanlarda İmar Otomasyon Sistemi kurulması için denemeler yapıldığı ancak idare, yazılım ve yetişmiş personel uyumu sağlanmadığından hepsinin yarım kaldığını anlattı. 

2 YIL GİBİ KISA BİR SÜREDE KURULDU

Gerekli uyumu sağlayarak, 2 yıl gibi kısa bir sürede İMOS’u kurduklarını ifade eden Gökçay, belediyenin yürüttüğü her projede temel altlık olan her ölçek imar planına tüm belediye birimlerinin doğrudan ulaşmasını sağladıklarının altını çizdi. Çalıştayda İmar ve Şehircik Dairesi Başkanlığı Nazım Plan Şube Müdürlüğü’nden Şehir Plancısı Salih Sandal kurulan sistem hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi. 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM