Ordu Paşinyan’ın istifasını istedi…

Ordu Paşinyan’ın istifasını istedi…

Ermenistan’da ordu Paşinyan’ın istifasını istedi, Paşinyan destekçilerini sokağa çağırdı

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı, Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetini istifaya çağırdı.

Paşinyan ülkede bir darbe girişimi olduğunu belirterek destekçilerini başkent Erivan’da toplanmaya çağırdı, ayrıca televizyondan bir ulusa sesleniş konuşması yapacağını açıkladı.

Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı tarafından yayımlanan muhtırada, Genelkurmay birinci yardımcısı Tikran Haçaturyan’ın görevden alınmasına tepki gösterilerek bu karar “devlet karşıtı ve sorumsuzca” olarak nitelendi. Paşinyan ve hükümetinin doğru kararları alamadığı savunulan muhtırada “Görevdeki makamları gözden düşürmeyi amaçlayan saldırılara uzun süredir sabırla tahammül ettik. Her şeyin bir sınırı vardır” ifadeleri kullanıldı. Bildiride “Ermenistan Silahlı Kuvvetleri, Ermenistan Başbakanı ve hükümetinin istifasını talep ediyor” denildi.

Paşinyan ‘darbe girişimi’ dedi, Genelkurmay Başkanı’nı görevden aldı

Paşinyan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Genelkurmay’ın açıklamasını bir askeri darbe girişimi olarak görüyorum. Tüm destekçilerimizi Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmaya çağırıyorum. Yakında ulusa sesleniş konuşması yapacağım” dedi.

Paşinyan ayrıca Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan’ı görevden aldığını açıkladı. Gasparyan’ın görevden alınması için imzalanan kararname henüz Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadı.

Paşinyan’ın bugün saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan destekçilerine bir konuşma yapacağı öğrenilirken, muhalefet partilerininse saat 14.00’te Özgürlük Meydanı’nda bir miting yapacakları bildirildi. Muhalefet partileri Paşinyan’ı ülkeyi iç savaşa sürüklemekle suçladı.

Erivan’daki Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan destekçilerinin yanına gelen Paşinyan, istifa etmeyi düşünmediğini ve ülkeyi terk edeceği söylentilerinin doğru olmadığını belirtti.

Öte yandan Paşinyan muhalifleri başkentteki Opera Binası önünde toplandı. Paşinyan destekçilerinin yürüyüşü sırasında buradaki grubun “hainler” diye bağırmasının ardından iki grup arasında arbede yaşandı.

haber: soL

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ermenistan paşinyan

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM