• DOLAR
  6,7839
  %0,17
 • EURO
  7,4716
  %0,16
 • ALTIN
  373,36
  %0,32
 • BIST
  8,3246
  %0,21
O’na, ‘Siz eski Bakan Verdonk’un klonlanmışısınız’ demiştim

O’na, ‘Siz eski Bakan Verdonk’un klonlanmışısınız’ demiştim

Hayatı meceralarla dolu geçen eski Uyum Bakanı Ella Vogelaar intihar etti.

 

2007, 2008 yıllarında IV. Balkenende hükümetinde Uyum Bakanı olarak görev yapan Ella Vogelaar’ın hayatına son verdiǧi açıklandı. Ella Vogelaar’ın beklenmedik ölümü Hollanda kamuoyunda şaşkınlık yarattı. 69 yaşında olan eski Bakan Vogelaar’ın bir süredir deprasyon geçirdiǧi ve sonunda hayatına son verdiǧi anlaşıldı.

Entegrasyon Bakanlıǧından dolayı bizi de yakından ilgilendiren Ella Vogelaar’ın ani ölümü, tabii ki bizi de etkiledi.
Bakanlığı, ırkçı Rita Verdonk’tan devraldıktan sonra bir basın toplantısı düzenleyen Vogelaar ile aramda sert bir diyalog geçmişti. Daha önce Bakan Verdonk’un getirmiş olduğu ‘Türkler’in uyum kursu alma mecburiyeti’ni devam ettirmek isteyen Vogelaar’a, ‘Bulgarlar, Romanyalılar ve Yunanlılar için uyum kursu zorunluluğu yok. Bunlar Türkler’den daha çok uyumlu mu?’ şeklindeki soruma, ‘Eeee ne yapalım bunlar Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları’ şeklinde cevap vermişti. Ben de o zaman çok sinirlenip, ‘Sizin Verdonk’un yerine Bakan olmanıza çok sevinmiştik, ama görüyorum ki siz de Verdonk’un klonlanmışısıznız’  cevabını verdiğim zaman buz gibi kesşlmişti ve salonda da büyük bir sessizlik olmuştu.

Vogelaar’ın eksantrik bir yaşam biçimi vardı. Bakan olduğu sırada Amerika’ya yaptığı bir gezi sırasında, sırtına çanta koyarak dolaşması Hollanda medyasında geniş yer almıştı.
İsterseniz Vogelaar’ın biyografisini Veyis Güngör’ün kaleminden okuyalım:

Zeeland eyaletinde reformist bir ailede doǧan Ella Vogelaar, üç yaşındayken 1953yılında meydana gelen su baskınını’ yaşamıştır. Driebergen’de Sosyal Akademi’ye devam eden Ella Vogelaar, bu dönemde Hollanda Komünist Partisi’nin aktif üyesi olmuş. 1983 yılında bu partide üyeliǧini sonlandıran Vogelaar, daha sonra PvdA’ya üye olur. Ella Vogelaar’ın siyasi kariyeri, FNV Sendikası’yla başlayıp, Sosyal İşler Bakanlıǧında yönetici, Unilever ve Novib danışma kurulu üyeliǧi ile devam eder. 2007, 2008’de de Uyum Bakanlıǧı’na getirilir.

Ella’dan önce Liberal Parti VVD etiketiyle Uyum Bakanı olan Rita Verdonk dönemi göçmenler için artık tehlike çanlarının yavaş yavaş çaldıǧı dönemdir. Rita Verdonk’un sert çıkışlarının henüz hafızalardan silinmediǧi bir dönemde Ella Vogelaar’ın, Komünist bir geçmişe sahip olması ve PvdA’lı olması kısmen yüreklere su serpmişti.

Ella Vogelaar Bakanlıǧı döneminde, özellikle göç ve göçmenler politikasında, başta kendisinden önceki Bakan Rita Verdonk ve ırkçı Parti PVV lideri Geert Wilders’la anlaşmazlıkları ve kavgalarıyla hafızalarda yer edindi. Vogelaar’ın çatışması bu iki isimle sınırlı kalmadı elbette. Ella Vogelaar aynı konuda partisinin o günkü lideri ve Başbakan Yardımcısı Wouter Bos’la da ters düştü. Bütün bu ters düşmeler Ella Vogelaar’ın Uyum Bakanlıǧını bırakmasına sebep oldu.

Ella Vogelaar, 20 aylık Uyum Bakanlıǧı süresince, Kabine’de yaşadıklarını eşiyle birlikte “Zır deliyle yirmi ay” adında bir kitap yayınladı. Kitabın ismi, ırkçı parti lideri Wilders’ın, Bakan Ella Vogelaar’ı parlamentoda ‘Zır Deli ya da Kafadan Çatlak’ olarak nitelemesinden geliyor. Çünkü o yıllarda Wilders, Kuran’ın Hollanda’da yasaklanmasını istiyordu. Bakan Vogelaar ise bunun mümkün olmadıǧını savunuyordu.

Yıl 2008’di. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoǧan, Köln Arena’da yirmi bin Avrupalı Türkle buluşmuştu. Erdoǧan, asimilasyonun bir insanlık suçu olduǧuna dikkat çekmişti. Avrupalı Türklere içinde yaşadıkları ülkelere uyum saǧlamalarını, o ülkenin vatandaşı olmalarını, siyasete girmelerini, sorumluluk almalarını tavsiye etmişti. Biz de Hollanda’dan bir grup olarak Arena’daydık.

Gece saat 10.30 sularında Arena’dan ayrıldık. Arabalarımızla, saat 24.00 sularında Hollanda’ya girmiştik. Hollanda haberlerinde Başbakan Erdoǧan’ın konuşmaları çarpıtılmış ve ‘Erdoǧan Avrupalı Türklere entegre olmayın’ şeklinde verildiǧini dinledik. O saatte, Köln Arena programı organizatörlerini yakından tanıyan Nuri Koca’yı arayıp, Başbakanın yaptıǧı konuşma metninin Almancasını istedik. Konuşma metni elimize ulaşınca, PvdA’nın içindeki Türk kökenli siyasetçiler aracılıǧı ile Almanca metni Bakan Ella Vogelaar’a ulaştırdık. O hafta, Parlamentoda VVD, PVV’li milletvekillerinin Erdoǧan’ın Köln Arena’da yaptıǧı konuşma ile ilgili sordukları sorulara, Bakan Ella Vogelaar,  “Erdoğan bir taraftan Almanya’daki Türklerin Almancayı en iyi şekilde konuşarak Alman toplumuna uyum sağlamalarını söylerken, aynı zamanda kendi kimlik ve kültürlerinden vazgeçmemelerini belirtti” cevabını vermişti.

Evet. Toplum olarak kurumsal hafızaya pek önem vermeyiz. Geçmişte yapılanları kolay eleştirir, yerine yenilerini koymaya pek yanaşmayız. Ama Bakan Ella Vogelaar’ın beklenmedik ölümü bizi, o yıllara götürdü. Hafızalarımız yeniden tazelendi. Kimsenin rahatsız olmasına gerek yok, yapılan hiç bir iş boşa gitmez. Hele, tırnaklarıyla kazıyarak bir yerlere gelenlerin yaptıkları asla bertaraf edilemez, yok sayılamaz. Bakan Ella Vogelaar’ın topraǧı bol olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM