• DOLAR
  5,6509
  % -0,14
 • EURO
  6,2683
  % -0,10
 • ALTIN
  271,9014
  % -0,09
 • BIST
  95.286
  % -0,47
Nuri Bilge Ceylan’dan “roman”

Nuri Bilge Ceylan’dan “roman”

Dün gece yalnızlığımla el ele bir film izledim bilgisayarda: Ahlat Ağacı. Nuri Bilge Ceylan’ın yazdığı, yönettiği yeni filmi. Bilgisayarda internet üzerinden izledim 3 saati aşkın sürede. Helal olsun gecem Ceylan’a… Çünkü sinemalarda, Yılmaz Erdoğan gibilerin komedi filmi çektiklerini sanıp kendilerinin “komik duruma” düştükleri cıvık filmlerinden yer ve izleyici bulamamıştı Ahlat Ağacı. Bu yazıyı okuyan bütün […]

Dün gece yalnızlığımla el ele bir film izledim bilgisayarda: Ahlat Ağacı. Nuri Bilge Ceylan’ın yazdığı, yönettiği yeni filmi. Bilgisayarda internet üzerinden izledim 3 saati aşkın sürede. Helal olsun gecem Ceylan’a… Çünkü sinemalarda, Yılmaz Erdoğan gibilerin komedi filmi çektiklerini sanıp kendilerinin “komik duruma” düştükleri cıvık filmlerinden yer ve izleyici bulamamıştı Ahlat Ağacı.

Bu yazıyı okuyan bütün dostlara ısrarla salık veririm. Ahlat Ağacı, bu yıl Yabancı Dilde Oscar Adayı’ydı bildiğiniz gibi. 91. Akademi Ödülleri’nde de gösterildi.

Konusu ise şöyle:

Üniversiteyi bitirip memleketine geri dönen 20’li yaşlarındaki Sinan, kitabını basabilecek bir sponsor ararken hem ailesiyle ilgili sorunlarla yüzleşiyor hem de bir dönem tanıdığı insanlarla yeniden buluşuyor. Geçmişle hesaplaşmalarıyla birlikte gelen bu karşılaşmalar en temelde Sinan’ın kendisiyle yüzleşmesiyle sonuçlanıyor. Doğu Demirkol’un başarılı oyunculuğuyla sivrildiği Ahlat Ağacı, özellikle ilk yarısında mizahı bolca kullanıyor. Öğretmen, yazar, asker, imam ve inşaatçı gibi karakterler üzerinden günümüz Türkiye’si üzerine geniş bir portre çizen film dede, baba ve oğulu kapsayan üç kuşak arasındaki güç savaşlarını, özünde ne denli benzer olduklarını gözler önüne sererek işliyor. Gerek oyuncu kadrosu gerekse konusu ve verdiği mesajlarla eleştirmenlerin adından sıkça söz ettiği Ahlat Ağacı’nda Nuri Bilge Ceylan sanki film çekmemiş, roman yazmış. Ya da roman yazmamış ona ait materyalleri filme aktarmış.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, yazı ve yakın çekim

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM