• DOLAR
  5,9189
  %0,60
 • EURO
  6,5346
  %0,65
 • ALTIN
  284,24
  %0,93
 • BIST
  96.511
  %-2,54
 Mersin’de “yürüyüş ve bisiklet sürmeye” çağrı…

 Mersin’de “yürüyüş ve bisiklet sürmeye” çağrı…

Mersin Büyükşehir Belediyesi, 16-22 Eylül’de kutlanılan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda vatandaşları yürüyüş yapmaya ve bisiklet kullanımını arttırmaya çağırıyor.

 

Büyükşehir Belediyesi, her sene 16-22 Eylül tarihleri arasında sürdürülebilir kentsel ulaşımda farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda vatandaşlara yürüyüş yapmaları ve bisiklet kullanımını arttırmaları konusunda çağrı yapıyor.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin ulusal koordinatörlüğünde ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun desteğiyle 16-22 Eylül tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle de farkındalığın arttırıldığı haftanın bu seneki teması “Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet Sürme” olurken, sloganıysa “Birlikte Yürüyelim!” olarak belirlendi. Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde görev yapan antrenör Fatih Kaya, vatandaşlara yürüyüş ve bisiklet sürme çağrısı yaparak çeşitli uyarılarda bulundu.

Kendisi de milli sporcu olan Fatih Kaya, sporun bir yaşam biçimi olması gerektiğini vurgulayarak, Avrupa Hareketlilik Haftası’nın önemine değindi. İnsanlara yürüyüş ve bisiklet sürme çağrısı yapan Kaya, şunları söyledi:

“16-22 Eylül Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında bu yılki temamız ‘Güvenli Yürüyüş ve Bisiklet Sürme’, sloganımızsa ‘Birlikte Yürüyelim.’ Bu kapsamda biz, insanlarımızı spora ve hareketliliğe teşvik etmiş oluyoruz. İnsanlarımızın gelişen teknolojiden kaynaklı hareketlerinin kısıtlandığını tüm dünya görüyor. Araç kullanımı ülkemizde ve dünyada arttı. İnsanlarımızın bu kapsamda tabii ki hareketleri de kısıtlanmış oldu. Yürüyerek gidebilecekleri her yere artık araçla gider oldular. Bundan kaynaklı sağlık problemleri ortaya çıkmaya başladı. İnsanlarımızı her zaman yürüyüşe ve bisiklet sürmeye bekliyoruz.

Gideceğimiz yeri, yiyeceğimiz yemeği, içeceğimiz içeceği planlamalıyız.  Sistemli yaşamak sağlığı doğurur, sağlığı getirir. Şehrimizin güzelliğini görüyoruz. Sahilimizde bisikletlerimiz var, insanlar bunları kullanabilirler. Çok kolay bir şekilde gidebilecekleri yere şehir içerisinde ulaşabilirler. İlla araçla gitmek zorunda değiller. İnsanlarımızı sahilimizin bu güzelliğini de kullanmaya bekliyoruz.

İnsanlarımızdan isteğimiz; evden çıkmadan önce, uyandıktan sonra kesinlikle güzel bir kahvaltı yapmaları. Yarı aç olacak şekilde. Tam tok olmalarını istemiyoruz. Yarı aç olmalarını istiyoruz ve ısınma yapmadan kesinlikle evden çıkmasınlar. Ufak bir ısınmadan bahsediyorum. Tabii güçlü bir ısınma da istemiyoruz. Ufak bir ısınma yapıp ayak bileklerini çalıştırarak, kollarını, bellerini, bacaklarını, boyunlarını güzel bir şekilde ısıttıktan sonra evden çıkmalılar. Bu bir iki dakikalarını alacak bir şey. Yalnız güneşin sabah saat 10 gibi tamamen çıktığı, 12 gibi tam tepede olduğunu biliyoruz. Bu saatlere kalmasınlar. Olabildiğince güneş doğmadan önce ya da güneş battıktan sonra spor yapmalarını istiyoruz.

Bisiklet kullanımında kesinlikle bisikletin frenleri kontrol edilmelidir. Doğru ayakkabı seçimiyle, yanımızda su ve gerekirse havlu peçete de bulundurarak gidebileceğimiz yere bisikletle ulaşabiliriz. Kundura gibi bir ayakkabıyla kesinlikle bisiklet kullanılmamalıdır. Ortopedik, doğru bir spor ayakkabı seçimiyle başlanabilir. Kişi, ‘Ben işe gidiyorum, o saatlerde nasıl spor yapacağım diyorsa’ yanında küçük bir çanta bulundurabilir. Bu çantaya kıyafetlerini, ayakkabısını koyup iş yerinde üstünü değiştirebilir ve sağlıklı bir şekilde işinin başına oturmuş olur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM