Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/yenimuhalefet.com/httpdocs/wp-content/themes/EsenKadin/icerik/metabox/init.php on line 746
Mersin’de de fidanlar toprak ile buluştu - Yeni Muhalefet

 • DOLAR
  6,8567
 • EURO
  7,7370
 • ALTIN
  390,87
 • BIST
  1,1277
Mersin’de de fidanlar toprak ile buluştu

Mersin’de de fidanlar toprak ile buluştu

Mersin’de, “11 Kasım 11 Milyon Fidan Dikimi Programı”nda, fidanlar toprak ile buluşturdu.

 

11 milyon ağacı geleceğe miras bırakmak için tüm illerde aynı gün, aynı saatte düzenlenen tören, Mersin’de de gerçekleştirildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından “Geleceğe Nefes” sloganıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Mersin’de fidanlar toprak ile buluştu. Saat 11.11’de 81 ilde, 2 bin 23 noktada 3 saat içinde tam 11 milyon fidan dikildi.

Mersin Emirler’de gerçekleştirilen fidan dikimine, Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yanı sıra Mersin Valisi Ali İhsan Su, AK Parti Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın ile Hacı Özkan, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Mersin Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mustafa Kahveci, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, Yenişehir Kaymakamı Mustafa Kılıç, Mersin İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necip Çarıkcıoğlu, Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanı Albay Oğuz Bavbek, Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit, Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, Mersin Orman Bölge Müdürü Kenan Akduman, Mersin İl Sağlık Müdürü Sinan Bahçacı ve yüzlerce Mersinli katıldı.

Törende bir konuşma Seçer, “Doğal hayatı korumak için, florayı korumak için, ekolojiyi, dengeyi sağlamaya katkı yapmak için orman alanlarını genişletmeliyiz” dedi.

Kent merkezlerinde de orman alanlarının genişletilmesi konusunu önemsemeleri gerektiğinin altını çizen Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Park alanlarımızı, kent ormanlarımızı alan olarak arttırmak durumundayız. Bunun için de belediye olarak önemli çalışmalarımız var. Daha yeşil bir Mersin yaratmak istiyoruz. Ormanlık alan miktarına baktığınız zaman, Türkiye’nin % 25’i gibi, yani her 4 birim alanın, yaklaşık 1 birimi ormanlık alan. Ama verimli orman sayısı bu miktarın yarısı kadar. Mersin bu konuda son derece iyi. Türkiye ortalamasının 2 katı ormanlık alana sahip. % 53 gibi bir ormanlık alanımız var. Türkiye, kampanya sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi amaçlıyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM