EnerjiSA
İstanbul
DOLAR20.8973
EURO22.4612
ALTIN1310.6
Atila Sarp

Atila Sarp

Mail: [email protected]

SİYASETTE KONSOLİDASYON VE 3. İTTİFAK

Gene lider ve çevresinin konsolide olduğu bir dönem yaşıyoruz.

Bugün AKP, MHP,VP nin  başat olduğu "cumhur ittifakı" halktan, kendi üyelerinden, oy verenlerinden kopmuş lider ve çevresinin oluşturduğu kastik bir yapıdan ibarettir.

* * *

Muhalefeti oluşturan ana eksen "Millet İttifakı"nı oluşturan iki ana parti CHP ve İP  de, maalesef, lider ve çevresinden oluşan konsolide olmuş bir kastik yapı durumundadır.

Bu yapı nedeniyle her iki muhalefet partisi de halktan, kendi üyelerinden, oy verenlerinden tümüyle kopmuştur. 

* * *

Muhalefet güçlerinin birlikteliğinin ancak 20 yıllık AKP iktidarına son vereceği bir ortamda, "Millet İttifakı" nın bu yapısı "3. İttifak" ın siyaset sahnesinde yer almasına yol açmıştır.

* * *

İlk adımını parti ve dernekleri bir araya getirerek atan 3. İttifak, lider ve ona bağlı kastik bir yapı ile örgütlenmeyi sürdürmemelidir.

Halkın bütün kesimlerini, üyelerini, oy verenlerini demokrat, eşit, özgür bir düzlemde kucaklayacak bir örgütlenme modeli ile  seçimlere hazırlamalıdır.

Bunu yapması durumunda "3. İttifak" yalnız çığrından çıkmış "Cumhur İttifakı"nı değil, kitleleri daha öncekilerin benzeri bir "de facto" ile başbaşa bırakmayı siyaset sanan "Millet İttifakı"nı da etkileyecek, hatta hizaya getirecektir.

Kutuplaşmanın arttığı, ufukta koyu karanlığın  ayak seslerini duyduğumuz kötü gidişi durdurup ortamı ciddi bir  demokratik düzleme çekmede rol oynayacaktır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar