EnerjiSa
İstanbul
DOLAR31.0555
EURO33.7142
ALTIN2035.0
Abdullah Gürgün

Abdullah Gürgün

Mail: [email protected]

KİTAP BABA VE BAFA ATATÜRK ÇOCUKLARI

Atatürk sevgisi, kitap aşkı, kütüphane tutkusu...

Mesut Tim, Atatürk Çocukları Kütüphaneleri’nin babası...

Mesut Tim, kitaplar arasında o kadar mesut ki, kitaplardan haremler kurmuş. Her kitap sanki sevgilisi; bir o kitaba sarılıyor bir bu kitaba. 9 Aralık Cumartesi günü Bafa’da kırk dokuzuncusunu kurdu sevgili kütüphanelerinin. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat onur konuğuydu açılışın. O da bir kitap kurdu. Eline aldığı kitabı bitirmeden bırakmak istemeyenlerden.

 

Bana sorarsanız, Hem okudum hem de yazdım”...

Yaz gazeteci yaz”...

Ortaokul 3. Sınıfta Türkçe öğretmenim İsmet Kültür, aranızda roman okuyan var mı diye sordu. Ben parmak kaldırdım.

-Ne okudun?

-İnce memet

-Sen Yaşar Kemal’in İnce Memet’ini mi okudun?

-Evet

-10 veriyorum

Sınava girmeden bana on verdi. Bir de kendi yazdığı Nasıl Okumalı? kitabını...

Okuma ve yazmaya teşvik eden mükemmel bir öğretmendi. O zaman bu zaman hem okudum hem yazdım.

Kütüphane açılışında çocukların sevinci görülmeye değerdi. Hele kurdeleyi Başkan Muhammet Tokat ve Kitap Baba ile birlikte açmaları muhteşemdi.

Sırada kaç tane daha olduğunu soruyorum Kitap Baba’ya, Açabildiğim kadar açacağım diyor kararlı ve umutlu. Ellinciyi Güllük’te açacak. Hedef binlerce köye, mahalleye kütüphane...

Mesut Tim, kurduğu kütüphanelere gerçekten mükemmel bir isim bulmuş. Çünkü Atatürk Çocukları Kütüphanesiher yaştan insanı, hepimizi kucaklayan içine alan bir isim.

Bafa Atatürk Çocukları Kütüphanesi’nin açılışında Atatürk’ün şu sözünü anımsattı: “Kitap okumasaydım bugün yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım.

Atatürk çocukluğundan beri çok kitap okuyan biri. Askerde cephede bile kitap okuyor. Savaş sonrası okumaya daha çok zaman ayırmıştı. Atatürk’ün yanında çalışanlardan Cemal Granada, Atatürk’le Vasıf Çınar arasında geçen bir konuşmayı şöyle aktarıyor:

Atatürk’ün elinden boş zamanlarında tarihle ilgili kitapların düşmediğini hatırlarım. Bir gün yine Atatürk, tarihle ilgili kalın bir kitap okuyordu. Öylesine dalmıştı ki, çevresini görecek hali yoktu. Bir sürü yurt meselesi dururken devlet başkanının kendini tarihe vermesi, Vasıf Çınar’ın biraz canını sıkmış olmalı ki, Atatürk’e şöyle dediğini duydum:

Paşam!.. Tarihle uğraşıp kafanı yorma… 19 Mayıs’ta kitap okuyarak mı Samsun’a çıktın?

Atatürk, Vasıf Çınar’ın bu çok samimi yakınmasına gülümseyerek şöyle karşılık verdi:

-Ben çocukken fakirdim. İki kuruş elime geçince bunun bir kuruşunu kitaba verirdim. Eğer böyle olmasaydım, bu yaptıklarımın hiç birisini yapamazdım.

Mesut Tim, çalışma yaşamını sonlandırdıktan sonra kütüphane kurma çalışmalarına başlamış. 2006 yılından bu yana kitap topluyor, aldığı bağış kitaplarla kütüphane kuruyor.

Ona takılan isim: KİTAP BABA”. Ne güzel...

Kitap Baba, eski bir gazeteci ama artık yazmaktan çok yazılanları Atatürk’ün her yaştan çocuklarına ulaştırıyor.

Kitap toplamanın, kütüphane kurmanın ne denli zor olduğunu biliyorum. Bir zamanlar işçi emeklisi arkadaşım Mehmet Özyiğit ile kütüphane kurmak için epeyce koştuk. Ben yurtdışına çıktıktan sonra o zamanlar Bafa Belediyesine ait bir bina boşalmış ve arkadaşım o binayı kütüphane yapmak üzere başvurmuş ve olumlu yanıt alınca kitap toplamaya başlamıştı. Ben dönünce tüm yazarlara, yayınevlerine, partilere, parti liderlerine, kim aklımıza gelirse mektup yazdık. Mehmet kitap dilencisine döndü. Kimi görse, “Allah rızası için kitap” demeye başladı ve epeyce kitap topladı. Ona da çocuklar, “Kütüphaneci Amca” demeye başlamışlardı. Ne yazık ki, aramızdan sonsuza dek ayrıldı. Kitaplar arasında uyusun.

Şimdi o kütüphane binası bir kültür evi işlevi görecek. Bafa ve Çevre Mahalleler Koruma Geliştirme ve Dayanışma Derneği,k Milas Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Bafa Muhtarlığı ile birlikte sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyecek.

Bafa’da güzel şeyler oluyor.

Atatürk’ün her yaştan çocukları çok daha güzel şeyler yapacaklar ve görecekler.

Teşekkürler Kitap Baba Mesut Tim, Teşekkürler Başkan Muhammet Tokat.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar