Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6349
EURO19.4274
ALTIN1059.1
Osman Selim Kocahanoğlu

Osman Selim Kocahanoğlu

Mail: [email protected]

İSMAİL HAMİ VE İNGİLİZ CASUSU MUSTAFA SAGİR

Geçen gün İsmail Hami Danişmend üzerine kısa bir yazı yazmıştım. Bu yazıyı tekrar yazmamın nedeni de onunla ilgili elime yeni bir bilginin geçmesidir.

Prof.Dr. Sabahattin Özel'in İş Kültürden Mustafa Sagir ve Milli Mücadele yıllarındaki Anadolu'daki İngiliz casusluk faaliyeti üzerine hacimli bir kitabı çıktı. Ciddi bir akademik çalışma.

Milli Mücadeleyi boğmak için İngilizler tarafından 1920 yılında Ankara'ya gönderilen Hintli casus Mustafa Sagir üzerine. Bu Hintli casusun görevi Atatürke suikast düzenlemekti. Nihayetinde yakalanmış İstiklal Mahkemesinde beş celselik yargılama sonunda Ankara'nın ortasında idam edilmiştir.

Burada uzun boylu kitap üzerinde duracak değilim. Gelmek istediğimiz nokta İsmail Hami Bey hakkında bu kitapta verilen bilgi üzerinedir. Kitaba göre, Mustafa Kemal'i öldürme amaçlı cemiyetlerden biri de, meğer Yıldız sarayında kurulmuş, adı da Bahçıvan Köşkü Gizli Cemiyeti imiş.. Cemiyetin başı İstanbul'da kuyruğu Samsun ve Merzifon yöresindeymiş... Başını İngilizler, Yunanlılar ve Damat Ferit hükumeti çekesiymiş. Gizli Cemiyetin başkanı da meğer bizim İsmail Hami Danişmend oluyormuş...

İsmail Hami Bey, Sivas'a gelmeden önce Mustafa Sabri ve Zeynel Abidin ile Yıldız'daki Bahçıvan Köşkünde bir toplantı yapmışlar. Amaçları Anadolu'da bir fesat yaratıp Mustafa Kemal'e suikast düzenlemekmiş. Bu hizmeti karşılığında Hami Bey Barselona konsolosluğuna atanacakmış.(Bkz. Casustur Casus, s.290)

İsmail Hami Bey Sivas Kongresine katıldıktan sonra Merzifon taraflarına geçmiş, kongre adına usulsüz para topladığı için Heyeti Temsiliye tarafından uyarılmıştı. Anlaşılan nokta şurası ki, İsmail Hami Bey Sivas Kongresine aynı zamanda gizli bir örgütün başkanı olarak katılmıştır. Bundan Mustafa Kemal'in de, Rauf Bey'in de, hatta beraber yolculuk yaptıkları Ali Fuat Paşa'nın babası İsmail Fazıl Paşa'nın da, sanırız haberleri yoktu? (Bz. önceki yazımız)

İsmail Hami ile ilgili ilk yazımızda Sivas Kongresi sonrasında Anadolu ile ilişiğinin kesildiğini yazmış, arkasında da daha fazla olumsuz bir şey aramamıştık. Sonradan Milliyetçi-muhafazakar kültürün büyük tarihçisi olarak ortaya çıkan Danişmend, biliriz ki eserlerinde Atatürk ve Cumhuriyet lehinde tek satır yazmamıştır. Kitabına koyduğu kısa bir özür metnini de güya iyi niyetle yorumlamıştık. Ancak yeni bilgiler ışığında gördük ki kazın ayağı hiç de öyle değilmiş. Bu özür metninin arkasında bol bol riya, karanlık lekeler ve gizli örgüt ilişkileri bulunuyormuş...

Dahası ve dahası İsmail Hami Bey'in iman tahtasının altında ve de bilinçaltında bizim hiç bilmediğimiz vatanseverlik (!) nevrozları gizlenesiymiş. Hey gidi milliyetçi Türkçü saltanatçı ve büyük tarihçi İsmail Hami Danişmend hey!. Atatürk'ün ayak parmaklarına ulaşamadığı için öfke ve nefret kusan cüceler arasında meğer senin de esamen okunuyormuş ?!

OSK/ 27 Kasım 2021

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar