İstanbul
DOLAR17.9557
EURO18.2936
ALTIN1018.1
Serdar Dinçbaylı

Serdar Dinçbaylı

Mail: [email protected]

EKMEĞE UZANAN ELLER KIRILSIN

Aynen dediğiniz gibi kırılsın be kardeşim.
İşçinin, memurun, emeklinin maaş zamları açıklandı; yüzde 42 civarı. Yapanlar gururla sunuyorlar ama bu işte bir terslik var. Gelin basitçe hesap yapalım.
7 ay önce benzin 7 liraydı, son indirimlerle 25 lira oldu; yüzde 257 eder. Pinokyo TÜİK’in açıkladığı son 12 aylık enflasyon oranı yüzde 78.62!
ENAG (enflasyon araştırma grubu) bilimsel bir oluşum. Kurucusu Profesör Veysel Ulusoy, ENAG’ı, “Temel olarak yaklaşık altı yıllık bir düşüncenin ürünü. Bir doktora tezi belirleme aşamasında ortaya çıktı. Çok da güzel oldu. Zira Türkiye için geçerli bir denge denetim rolü üstlendi. Bu proje için biz de Harvard Üniversitesi'ndeki meslektaşlarımızdan esinlendik” diye anlatıyor. ENAG’a göre ise yıllık enflasyon yüzde 175.55.
İki kurum arasında neredeyse yüz (100) oranında bir sapma var. Normal insan bu oranda bir hata yapmaz. Markette gördüğümüz kadarıyla ENAG’ın rakamı daha gerçekçi. Enflasyon oranında iktidar lehine yüzlük hata yapan Pinokyo TÜİK sanırım lakabını fazlasıyla hakediyor!
Profesör Ulusoy ise hatalı hesaplama için bakın ne demiş, “Enflasyon örneğin aylık yüzde 13 değil de, çeşitli nedenlerden veya hatalardan dolayı yüzde 11 açıklanırsa o iki puan insanların cebinden çalınmış olur. Çünkü maaşlara verilen zamlar da bu enflasyon rakamları üzerinden hesaplanır.”
Başka söze gerek var mı!

ÇERKEZOĞLU GERÇEK BİR LİDER

Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkanı. Ondan daha iyi Pinokyo TÜİK’in marifetlerini anlatmak zor. Bakın Pinokyo TÜİK için neler dedi zamların açıklandığı gün, “Enflasyonu düşük hesapladığında milyonlarca emekçinin ekmeğiyle oynuyorsunuz.”
Çerkezoğlu siyasetin içindeki bin insana ders verecek sözler söyledi.
Hadi iktidar bir alem, çuvallarını doldurmaktan, halkı kandırıp bir gün daha koltukta kalmak ve din sömürüsü yapmaktan başka bir amaçları yok.
Ya muhalefet!
Düşünsenize CHP’nin başında bu kadın var, uçar parti. Ama maalesef ana muhalefet de muhalif oldukları kadar kötü. Bazen insan “Bunlar muhalefette kalmaktan son derece memnunlar sanki” diye düşünmeden edemiyor! Ekmeleddin İhsanoğlu’nu 2014’te CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak sunmak bile Kemal Kolıçdaroğlu’nun siyaset hayatının sonu olması gerekiyordu.
Neyse biz Çerkezoğlu’nun Pinokyo TÜİK’i nasıl silkelediğine bakalım...
“TÜİK’in yaptığı açıkça soframızdaki ekmeğe el uzatmaktır. TÜİK’in yaptığı açıkça hırsızlıktır. TÜİK’in yaptığı emeğimize el koymaktır. Biz şeffat olun dedikçe TÜİK bilgi karartıyor. Bunun son örneği de enflasyon sepeti diye bildiğimiz enflasyona esas madde fiyat listesini artık açıklamıyorlar. Taa 1933 yılından beri açıklanan veriler artık karartılıyor. Biz sorduk, DİSK olarak sorduk, dedik ki neden açıklamıyorsunuz? Bu rakamları bizlerle paylaşın dedik. DİSK’e gelen yanıt son derece gayrıciddi. Dediler ki enflasyon sepetindeki o rakamları açıklarsak halk bu rakamları yanlış anlıyormuş. Aslında söyledikleri şu, bu rakamlar açıklandığında bu ülkede milyonlarca işçi emekçi, bu ülkede bütün sendikalar, emek çalışmaları yapan bütün bilim insanları gerçek rakamlarla TÜİK’in rakamlarını yan yana koyduğunda aradaki makası görecek, gerçekleri daha açık görecek. O nedenle verileri karartıyorlar. Üstelik sevgili arkadaşlar, TÜİK bunu sadece enflasyon rakamlarında da yapmıyor, biliyorsunuz TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamları da gerçek işsizlikle ilgisiz rakamlar. Bugün Türkiye’nin en büyük sorunu işsizlik. Bugün Türkiye’de yaşayan milyonlarca insan işsizliği elle tutuyor gözle görüyor. Artık neredeyse her evde bir işsiz var. Artık neredeyse her evde bir üniversite mezunu işsiz var. Özellikle genç işsizliği ve kadın işsizliği rekorlar kırarken TÜİK işsizlik rakamlarını da hep kararttı. ...Buradan bir kez daha uyaralım. Gelin bu hatalı yoldan yanlış yoldan dönün. İktidarların maşası olmayın. Halkın, kamunun kurumu olun diyoruz Türkiye İstatistik Kurumuna. ...TÜİK’i bir kez daha enflasyonu doğru hesaplamaya, bir kamu kurumu gibi davranmaya, bilimsel davranmaya, şeffaf olmaya ve bütün verileri hesaplarken sendikaları, bilim insanlarını bu hesaplamalara ortak etmeye çağırıyoruz. Asgari ücretlinin, dar gelirlinin, emeklinin enflasyonunu ayrıca hesaplamaya çağırıyoruz. Yani gerçek enflasyon rakamları üzerinden emeğimize ekmeğimize sahip çıkmak istiyoruz. Bunun yapılmaması açıkça suçtur. Kamusal verileri tahrif etmek, buna girişmek büyük sorumluluktur, suçtur. Kamusal verileri tahrif etmek iktidarın direktifleri doğrultusunda enflasyon açıkladığınızda bilin ki milyonlarca işçinin, emekçinin, onların çocuklarının, daha doğmamış çocuklarının vebali TÜİK’in boynunda olacaktır.”
Bir de Çerkezoğlu’nun yanındaki arkadaşlarının sloganları vardı ki; durumu daha net özetliyorlar...
“Emekçilere değil hırsıza barikat
Hırsız TÜİK hesap verecek
Sefalet ücreti istemiyoruz
TÜİK elini cebimizden çek
TÜİK şaşırma sabrımız taşırma
Hırsız TÜİK
TÜİK doğruları açıkla
Ekmeğe uzanan eller kırılsın
Milyonlar işsiz milyonlar aç
Halkız haklıyız hakkımızı istiyoruz.”
Ben en çok “Ekmeğe uzanan eller kırılsın”ı beğendim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar