İstanbul
DOLAR18.8342
EURO20.1632
ALTIN1134.9
Osman Selim Kocahanoğlu

Osman Selim Kocahanoğlu

Mail: [email protected]

BURHANİYE'DEN ERCİYES'İN ETEĞİNE...

Dün akşam yerel bir Kayseri kanalında bir TV proğramı seyrettim. Şehir merkezine cami yapılacakmış. Münasip bir arsa aranıyormuş.

Şu ekonomik krizde bunun için 700 milyon ayrılmış. Bununla meğer Mehmet Haseki denilen Ankara'daki büyük siyasetçi ilgileniyormuş.Telofonla ona bağlandılar. Henüz düzgün yer bulunamamış, ama gece gündüz bununla meşgulmüş beyefendi...

Bu değerli TV. proğramını dinleyince, bir katkı sunayım istedim. Madem bir fabrika veya üretim tesisi kurma yerine cami düşünüyorlar. Ben de buradan söyleyeyim. Erkilet altı, Hava İkmal Merkezi veya Üniversite bahçesi içinde geniş ve müsait yerler varmış. Hem cami yaparlar üniversjtenin içine hem fizik kimya biyoloji (FKB) derslerini namazlı niyazlı vermiş olurlar.

Burda yer yoksa Alidağın tepesi boş duruyor.Taşımalı eğitim olur da taşımalı ibadet olmaz mı? Yolunu güzel yapar bir de helikopter pisti olursa cemaat kolayca taşınır. Vakit namazları için zaman kaybetmez. Çamlıca tepesine cami yapılır da buraya niçin olmasın? Hem Hunat, Camii kebir, Lale, Hacı Kılıç,Kurşunlu ve Gülük'ün yükü hafifletilir, hem daha kaliteli ibadet yapılmış olur...

Eğer Alidağı uygun gelmezse Erciyes'in zirvesi var. Tac Mahal gibi dünya harikası abidevi bir eser ortaya çıkarılırsa insanlık bile buna sevinir. Minaresinden kuzeye bakınca Karadeniz güneye bakınca Akdeniz görünür. Hem ezan sesi her yere rahat duyulur hem turizme hizmet edilerek gelir kaynağı yaratılmış olur.

Bir nokta daha var ki cami açılışına Mekke Şerifi ve Kuveyt Emiri de muhakkak surette davet edilmelidir. Şu ekonomik krizde fakir fukarayı aldatıp ahireti bulmanın, dünya ekonomisiyle boy ölçüşme ve kafa tutmanın bundan daha güzel yolu yöntemi olabilir mi?...

Sevgili Kayserili hemşehrilerim! Gerçi benimki uzaktan gazel okumak gibi bir şey oluyor ama, hoş görünüz. Ben de oraların çocuğuyum.

Eğer benim önerim aklınıza yatmazsa Mehmet Şahin hocaya sorabilirsiniz. Asarcık da hemen yanınızda oturur. Size yol yöntem gösterir. Bize üretim tesisi mi gerekir, istihdam alanı açmak mı, yoksa cami yapmak mı, Allah nezdinde daha hayırlı olur?

Madem küfür diyarının ahlaksız kültürü 7.155 çeşit ilaç üreterek insanlık hizmetine sunuyor, siz Allah yolcuları da bari bir aspirin olsun üretin?

Yoksa sizin topunuz birden Katip Çelebi'nin 16. asırdaki ümmet-i büleha cinsi veya BEHİME yaratıkları mı olursunuz? Soru sormasını program yönetmesini bilmeyen TV. yalakası başka türlü olunmaz çünkü.

O şehirde doğup büyüyen biri olarak bu küçük notumu pastırma sucuklu o kaliteli yüksek vicdanınıza arz ederim. Hele hele Haseki denilen cehl-i mürekkep, kravatlı medrese mollası siyaset büyüğünüze.

Eteğinde yaşadığınız Erciyes'in telli duvaklı antik güzelliği ve sessiz duruşu, vallahi billahi hepinizin karanlık vicdanından daha temiz...

Burhaniye,19 Eylül 2022

Makale Yorumları

  • Ekrem Erdoğan25-10-2022 23:32

    Üstadım bir süredir yazmıyorsunuz. Umarım, iyisinizdir. Sağlığınızın da iyi olmasını dilerim.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar