Site En Üst Reklam
İstanbul
DOLAR15.952
EURO16.8395
ALTIN945.71
Osman Selim Kocahanoğlu

Osman Selim Kocahanoğlu

Mail: [email protected]

BİR MİDHAT PAŞA RİSALESİ

Osmanlı tarihinin en büyük insanlık facialarından biri Abdülhamid'in emriyle işlenen Midhat Paşa cinayetidir.

İslam halifesi ALLAH huzuruna bu iki cinayeti ile gönül rahatlığı içinde gitmiştir.

Abdülaziz'in intiharı veya öldürülmesi nedeniyle kurulan ve başındaki tarihi ve altındaki imzası dışında her şeyiyle sahte ve kurgu olan bir iddianame ile Midhat ve Damad Mahmud Paşalar idama mahkum edilmiş, ardından müebbede çevrilerek Taif'e sürülmüşlerdir.

Kızıl Sultanın Hicaz valisi Osman Nuri Paşa'ya gönderdiği telgrafla aynı gece içinde kaledeki askerler tarafından boğularak (8 Mayıs 1884) katledilmişlerdir.

Telgrafın bir cümlesi aynen şöyle:

"Kurşunlarınızı bu hainlerin ketefeynlerinin (ense kökü) tam ortasına sıkınız..."

Bu konuda arşive dayalı üç ciltlik araştırma İ.H. Uzunçarşılı tarafından yapılmıştır. Konu üzerinde geniş bir literatür iki de doktora var. Uzunçarşılı'nın "Taif Mahkumları" kitabında ve İbnülemin'de o günlere ait bir risaleden bahsedilir.

Bu Risalenin Osmanlıca orjinali Saro Dadyan tarafından bir sahafta bulunup yayınlandı.

İlk sayfasında Sanayii Nefise Mektebinin gravür Hocası Napier'nin Osmanlıca ve Fransızca imzasını taşıyan bir Midhat Paşa gravürü var.

Bu risale evrak-ı muzırra çinsinden olduğu için gizlice dağıtılmıştır.

"Midhat Paşa ve Damad Mahmud Paşa Hazeratının Abdülhamid'in Emriyle Keyfiyet-i Şehadetleri" adını taşıyan, 44 sayfalık bu risale, 1314'de (1896-1897) Cenevre Mizan Matbaasında basılmıştır. Yazarı yoktur. Risalede iki paşanın 7 Mayıs 1884 günü Taif kalesinde kaldıkları odada boğdurularak katledildikleri yazılmıştır.

Midhat Paşa (1822-1884) Tuna ve Bağdat valilikleri ve Şuray-ı Devletten sadarete kadar yükselen ve ilk Kanun-u Esasisiyi yürürlüğe sokan Osmanlı siyasetçisidir. Kapısından doğruluk ve adalet girmeyen Yıldız sarayının emriyle katledilmiştir.

Emri veren Hz. Peygamberin vekili sayılan halifedir. Kemikleri daha sonra 1951 yılında Taif'ten getirilerek Celal Bayar'ın da katıldığı bir törenle Abide-i Hürriyet Tepesindeki anıt mezara nakledilmiştir.

Mahmud Paşa ise Abdülmecid'n kızı Cemil'e Sultanın kocası Tophane Müşiri ve saray damadı olup, Abdülhamid'in tahta çıkışına yardımcı olmuştur. Kocasının feci ölümünü duyan Cemil'e Sultan, ölene kadar kardeşi Abdülhamid'le konuşmamış, "inşallah sakalın kana boyanır" diye intizar etmiştir.

Midhat Paşa'nın idama mahkum edilmesi karşılığında Abdülhamid Mecelle Müslümanı ve Adliye Nazırı Cevdet Paşa'ya rüşvet olarak Boğaz'daki bir yalıyı Osmanlı tarihinin en büyük rüşveti olarak ihsan buyurmuştur. Bu bilgi uydurma falan değil Defter-i Hakani (tapu) kaydına dayalı gerçek bilgidir.

Cevdet Paşa'nın feminist kızı olarak tanınan ve bu yalıda büyüyen romancı Aliye hanım babasına, "sen bu yalıyı maaşınla helalinden mi aldın, yoksa rüşvet karşılığı mı?" diye hiç sormamıştır.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar