Tarım News
İstanbul
DOLAR18.6319
EURO19.4916
ALTIN1066.1
Sefa Yürükel

Sefa Yürükel

Mail: [email protected]

AVRUPA’DA, ABD’YE KARŞI TEPKİ BÜYÜYOR

Son iki yıldır, Avrupa’da tek taraflı olarak, Ukrayna, Rusya ve Çin, konusu bahane edilerek geliştirilen ABD’ye tabi olma eksenine karşı bir eğilim yükselmektedir.

Bu durum, İtalya’da ki ve Fransa’da ki seçim sonuçlarında, Sırbistan ve Macaristan’da ki ABD’ye karşı oluşan resmi devlet tavrında, diğer Avrupa ülkelerinde ki yüksek enflasyonun sebeplerinde, fakirleşmede ve hayat pahalılığında, enerji sıkıntısına bağlı fiyat artışlarında, önlenemeyen ev ve kira fiyatlarında, işsizliğin yükselmesinde, her alanda ki  sigortalama fiyatlarının artışlarında, grevlerin ve protesto gösterilerinin gözle görülür bir şekilde artmasında, ABD’nin Yunanistan’ı işgalinde, Türkiye’nin etrafının ABD tarafından kuşatılması endişesinde, Akdeniz’de ABD’nin hegemonya peşinde koşması gibi bir çok neden de, Avrupalıların işbirlikçi olan hükümet ve güç odaklarının dışında ABD’ye karşı tepkileri gittikçe çoğaltıyor ve bu sorunların ABD’ye bağımlı politikalardan kaynaklandığı, son 6 aydır yapılan grevlerde toplantılarda ve yürüyüşlerde açıkça işleniyor. 

Bu durum Avrupalıların politika olarak ürettikleri ve bu nedenle ABD ‘ye karşı aldıkları tavırların bütün verilerinde de açıkça görülüyor. 

Avrupa’da ki son gelişmeler de  bunun net sinyallerini veriyor. 

En son İtalya’daki seçim sürecinde bu durum kesin olarak ortaya çıktı.  

İtalya’da ki son seçim sonuçları bize açıkça  gösteriyor ki, bugün İtalyan milleti herşeyiyle ABD karşıtı bir partiyi iktidara getirmiştir. 

Ve uluslararası bir saflaşmada Avrupacı bir tavır almıştır.

Dün, genel seçimlerde Fransa’da zorlanan bugünkü iktidarın, aynı nedenlerden dolayı, bugün Fransa’da seçim olsa Fransa’da ki iktidarını kesin olarak  kaybedeceğini de göstermektedir. 

İngiltere’de bu konuya bağlı olarak Başbakan değişmiştir.

Artık bu durum herkes açısından Avrupa’da gittikçe olağanlaşmaktadır ve bu durum çok netleşmeye başlamıştır. 

Bugün ABD’ye bağımlı medya hariç, veriler, tüm Avrupa’da ABD karşıtı bir Avrupacı yükselişin hız  kaybetmeden şekilendiğini göstermektedir . 

Bu konuda burada kısa bir özet yaparsak, son 6 ayda Avrupalıların artık her konuda, özellikle de hükümetlerinin ABD’nin peşine kayıtsız şartsız takılma ve onun uşaklığını yapma konusuna karşı yaptıkları yürüyüşlerde attıkları sloganlarında, her fırsatta verdikleri sözlü ve fiili ve gittikçe de artan açık tepkilerinde, bu konuda Avrupa’nın geleceği ve bekası ile ilgili tartışmalara dahil olduklarını belirtmektedir.

Ve bu durum da da artık ABD karşıtlığıyla ilgili olarak konuya ilişkin olarak, bu konuda bugünkünden daha  farklı fiili boyutlar oluşacaktır. 

Bu durum Avrupa’da son 6 aydır yapılan toplantı, yürüyüş ve grevlerde görülmektedir. 

Bu konuya ilişkin olarak, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İngiltere ve Fransa'daki mitingler bu tepki örneklerinden sadece bir kaçıdır.

Yani Avrupalılar arasında yeni gelişen olaylar bize gösteriyor ki, Avrupalılar meydanı bundan sonra sadece ABD ve onun işbirlikçilerine bırakmayacaktır. 

Kendi kaderlerine kendileri bizzat sahip çıkacaklardır. 

Denilebilir ki, bundan sonra ABD’nin ve Avrupalı işbirlikçilerinde Avrupa’da işi kolay olmayacak ve Avrupa artık eskisi gibi de ABD için çantada keklik olmayacaktır. 

Bunu son aylardaki Avrupalılar arasındaki siyasi, ekonomik sosyal, kültürel alanlarda ABD’ye bağımlı hükümet politikalarına karşı oluşan tepkilere dayalı gelişmelerden de yalın bir şekilde görüyoruz. 

Özellikle Avrupalıların son sıralarda Ukrayna konusuna bağlı olarak ABD’ye karşı verdikleri bariz tepkiler, bu konuda gittikçede de ilk günkü gibi hükümetleriyle aynı düşünmediklerini göstermektedir. Ülkelerde ibre hükümet politikalarına karşı yavaş yavaş ABD’den bağımsız olunması ve Avrupacı olunması anlamında yer değiştirmektedir.

Son 6 aydır, yaygın  medyaya yansıdığı kadarıyla özetlersek, Avrupalıların Avrupa’daki ABD yanlısı işbirlikçi hükümetleri bir yandan erken seçime zorlamak için yaptıkları baskılar, ABD’ye bağımlılıklardan kaynaklanan çeşitli sorunları bir iktidar değişimi ile çözme istekleri, diğer yandan da normal genel seçimlerde ABD yanlısı hükümetleri Avrupacı hükümetler ile değiştirerek aynı sorunları bu yolla çözme istekleri, daha doğrusu ABD ekseninden çıkma yolunda yavaş yavaş bazende bu yolda hızla ilerleme istekleri yükselmektedir.  

Bu kış belliki Avrupalılar için her anlamda çok zor ve dalgalı geçecektir. 

Ama bundan dolayı,  bugünlerde oluşan ve oluşacak olan ABD karşıtı yeni net tavırlardan da ABD’nin de önümüzdeki ilkbaharda, Avrupa kıtasındaki son 60 yıldır süren hükmünün çok gerileyeceğini söylemek hiçte abartılı olmayacaktır.

Yani bir başka deyişle Avrupacılık Avrupa’da yayılmaktadır.

ABD ise istese de istemese de, şimdiki durumun tersine eve yolculuk dönemine girmiştir.

Demedi demeyin!

Her zaman olduğu gibi bağımsızlıkçılar:
Atatürk’le kalın 
Cumhuriyetle kalın 
Bilimle kalın 
Akılla kalın 
Hoşçakalın

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar