İstanbul
DOLAR27.3861
EURO29.0664
ALTIN1627.6
Mehmet Tanlı

Mehmet Tanlı

Mail: [email protected]

ALMANYA'NIN VE KOMŞULARININ GÜNDEMİNDE NE VAR?

Almanya’da yaşayan bizler, Alman medyası ve siyasilerinin bir bölümü, Türkiyedeki siyasi gündemi günü gününe takip ediyoruz.

Gelen haberler, görüntüler hiçte iç açıcı değil. Sezen Aksu’un ‘’dilinin koparılma olayı’’, muhalif, cumhuriyetçi gazeteci Sedef Kabaş’ın bir atasözüyle hapse atılması burada da manşet haberler oldu.

Tek bunlar olsa; İstanbul yoğun kar yağışına maruz kaldığı akşamda Ekrem İmamoğlu'nun İngiltere Büyükelçisiyle yemekte buluşması Mobese kameralarına takılıyor ve medyaya servis ediliyor, İstiklal ceddesinde söyledikleri parçaların içerisinde illegal unsurlar, propaganda bulunmayan Kürtçe şarkılar söyleyen gençlere müdahale ediliyor. Sonra da gözaltındayken fiziki ve sözlü şiddete uğradıkları iddiaları toplumsal barışı dinamitleyen müdahaleleler olarak görülebilir.

Oysa ki müzik, şiir evrenseldir. Bırakın yapsın o gençler müziklerini, Dışlama, aşağılama, yok saymalar, inkarlar işte bu gençlerin bazılarını ‘’dağa’’ çıkarıyor, toplumu bölüyor, ayrıştırıyor.

Yine başka acı bir olay; dört yıldır atamasını bekleyen 28 yaşındaki bir öğretmen adayı, Şanlıurfalı genç öğretmen kardeşimiz intihar ediyor.

Yine, Atatürk havalimanının pistlerinin üstüne yapılan hastaneler de burada Spiegel dergisine, Zeit, taz, gazetelerine, Deutsche Welle , 1. Kanal ARD’ ye, 2. Kanal ZDF’e ve daha bir çok medya organlarına konu oldu, yeni havalimanının çöken kargo bölümü, yerlerde yatan insanlar da.

En son CB Erdoğan'ın Trabzon mitinginde eline mikrofon verilen 11 yaşındaki çocuğa ‘’Kılıçdaroğlu o bir hain, hain‘’ dedirttiler.

Ne kadar büyük bir ayıptır bu!

Sayın Kılıçdaroğlu ise, hala vakur ve o videoları paylaşmayın, sakin olun diyor, partililiere.

Bu arada unutmayalım; AKP'nin 200 bin kişilik trol ordusu da, CHP Genel Başkanı tarafından deşifre edildi.

Bu adamlara kişi başı her ay 5 ila 8 bin TL arası maaş verildiği iddia ediliyor.

Görevleri ise yalan haber, iftira yaymak, muhaliflere sosyal medyada küfür etmek, toplumu kamplaştırmak.

Bu arada bağımsız bir kanal olan sadece gerçekleri gösteren, benim de gönüllü olarak Düsseldorf muhabirliğini yaptığım TELE 1 kanalına ve duayen gazeteci Uğur Dündar’a yasaklar ve maddi ağır cezalar artık insaf ve vicdanları sızlatıyor.

Yeni bu CB sisteminin, yani tek adam rejiminin icraatlarıyla Türkiye ve insanları batıda inanılmaz itibar kaybı yaşıyorlar.

Bu nedenle buradaki insanlarımız dairelerde, sokaklarda, işyerlerinde farklı muameleler ve sorularla karşı karşıya kalıyorlar.

Bizlere ülkemize biçilen değerle orantılı bakılıyor ve öyle muamele görüyoruz.

Demokraside, insan hakları, medya özgürlüğü gibi hayati önem taşıyan konularda ne yazık ki bir türlü sıçrama yapılamıyor. 20. yüzyıla sıkıştı 21. yüzyıla geçemiyor, çağın geçişini yapamıyor Türkiye.

20 yıldır ülkeyi yöneten ve hayli yıpranan AKP hükümetinin telaşları ve yanlışları belki de son kamuoyu yoklamalarında kendi ittifaklarının, Millet İttifakının gerisinde kalmasından da kaynaklanabilir.

Türkiye’de halk zamlardan bezmiş durumda, faturalara isyan büyüyor, çocuklu aileler artık evlerini tam ısıtamıyor.

Bu nasıl bir düzen, nasıl bir sosyal devlet?

Yandaşlarını daha da zengin etmek için fakir, takatsız kalmış vatandaşlarından IBAN isteyen tek hükümet olarak hafızalarda kalacaktır, bu AKP-MHP ittifakı.

İnanın, her hafta Türkiye’den buralara göçmek, gelmek isteyen farklı meslek gruplarından insanlardan, çoğu genç yaşta bana en az 20 e-posta geliyor.

Keza, yine hiç tanımadığım insanlar sosyal medya, messenger üzerinden yazarak çok büyük maddi kriz yaşadıklarını, kiralarını ödeyemediklerini, parasızlıktan evlerindeki koltuk takımlarını satışa çıkarttıklarını söyleyip maddi yardım istiyorlar.

Bu çok üzücü, kahredici bir durum.

Ülke bu hale nasıl geldi, olacak iş değil !.

Tüm bu yaşananlar, Karl Marx’ın ‘’Benden sonra tufan, her kapitalistin ve her kapitalist ülkenin parolasıdır’’ sözünü hatırlatıyor!

Yani, Almanya’dan Türkiye hiç iyi görünmüyor...

Yaşadığımız Almanya’ya, Avrupa’ya dönecek olursak, burada gündem gerçekten çok farklı, Almanya Türkiye’nin ‘’hızını‘’ asla yakalayamaz bence.

Almanya’da ve Avrupa'nın diğer bazı ülkelerinde ise son günlerde kayda değer olaylar şunlardır diyebiliriz;

Başkent Berlin'de Birlik 90/ Yeşillerin Parti Kongresi vardı

Yeşiller, dün dijital olarak gerçekleştirdikleri parti kongrelerinde yeni parti liderleri olarak Ricarda Lang ve Omid Nouripour'u seçtiler

Parti tarihinin en genç lideri, ikinci kez de bir ‚‘‘Müslüman‘‘: Lang ve Nouripour, yeni hükümette dışişleri ve iklimleri koruma/ekonomi bakanları olan eski eşbaşkanlar Annalena Baerbock ve Robert Habeck'in yerini aldılar.

Yeşiller'in yeni parti liderlerinden 28 yaşındaki Ricarda Lang hukuk okumuş, ama bitirememiş partinin sol kanadından, 46 yaşındaki İran kökenli, 1988'de Almanya‘ya gelen eski bir mülteci ailenin çocuğu olan Nouripur ise, Alman filolojisi ve politik bilimler okumuş reelpolitik kanadından.

Lang, kullanılan oyların yüzde 75,93'ünü alarak birinci seçildi; 552 delege evet, 137 delege hayır ve 38 çekimser oy kullandı.

Seçim sürecinin devamında, Nouripour iki rakip Mathias Ilka ve Torsten Kirschke'ye karşı kullanılan 752 oyun 621'ini alarak galip geldi. Delegelerin yüzde 82,58'ini ikna etti.

Rheinland-Pfalz‘ da iki polis memuru öldürüldü

Almanya’da trafik kontrolü yapan birisi 24 yaşında kadın, diğeri ise 29 yaşında erkek iki polis memuru vurularak öldürüldü

Pfalz eyaletinin Kusel ilçesinde, trafik kontrolü sırasında iki polis memuruna ateş saçıp öldüren failler firardaydı, ama gelen son dakika haberine göre, iki kişi yakalanmış ve polis başka kişilerin de bu olaya karışmış olabileceğini düşünerek soruşturmasına devam ediyor.

Eyalet Başbakanı Malu Dreyer eyalette bayrakları yarıya indirip yas ilan etti.

Rusya-Ukrayna krizi

Almanya'nın Ukrayna'ya silah sevkiyatı için konuşan güvenlik konferansının yeni başkanı Christoph Heusgen, federal hükümetin silahlara hayır diyerek, işi çok kolaylaştırdığını, basite indirgediğini, ama Alman silahlarının halen İsrail'e ihraç edildiğine dikkati çekti.

Koronavirüs

Korona krizini yöneten RKI (Robert Koch Enstitüsü) tekrar yedi günlük yüksek insidans ve son korona rakamlarını açıkladı

Robert Koch Enstitüsü, 24 saat içinde 117.364 yeni korona enfeksiyonu ve 134 ölüm kaydetti. Yedi günlük insidans ise 1.311 oldu. Bugün itibarıyla. Almanya‘daki önemli sağlık sigortaları ise, bu pandemi döneminde, koronalı günlerde insanlarda depresyon vakalarının rekor seviyeye ulaştığına dikkat çekiyorlar.

Psikologlarda ise, hasta başvurusu patlaması yaşanıyor.

Portekizde Sosyalistler parlamento seçimini kazandı

İktidardaki Sosyalist Parti (PS) şaşırtıcı bir şekilde, Portekiz'deki yeni parlamento seçimlerini ve meclisteki sandalyelerin salt çoğunluğunu kazandı.

Seçim otoritelerine göre, Başbakan António Costa'nın ılımlı, daha sosyal demokrat PS'si oyların yüzde 41,6'sını alarak Lizbon'daki Assembleia da República'daki 230 sandalyenin en az 117'sini kazandı.

Costa, zafer konuşmasında sabahın erken saatlerinde alçak gönüllü ve dikkatli davranışlarıyla dikkati çekti.

60 yaşındaki politikacı, taraftarları tarafından çılgınca alkışlandı, kutlandı ve diyalog sözü verdi ve "tüm Portekizlileri yöneteceğine de" dair güvence verdi.

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimi

Fransa'da sol adeta marjinalleştirildi, çünkü aralarında birleşerek 2 Nisan'daki Cumhurbaşkanlığı seçiminde bir güçlü aday çıkaramadılar. Bu nedenle cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sağcı ve muhafazakarlar kendi aralarında karar veriyorlar.

Neden, çünkü komünistlerin yönettiği Contes şehrinde hayal kırıklığına uğramış insanlarda bunu görmek mümkün.

Belki de Fransa ilk kez ilk kadın cumhurbaşkanını seçecek bu kez.

Fransa'nın şimdiye kadar hiç kadın cumhurbaşkanı olmamıştı.

Ancak Nisan'da yapılacak seçimlerde birden fazla kadın aday yarışacak.

Peki bu, Fransa'nın kaderini değiştirebilir mi göreceğiz?

Bu duygularla, tüm bu yaşanan zorlu günlere rağmen, umut korkudan güçlü tek duygudur, diyelim biz.

Yaşam devam ediyorsa, güzele, iyiye olan hayaller, umutlar, sevgiler bitmez, fikirler ise asla ölmez, unutmayalım.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar