X
https://imgyukle.com/f/2021/08/30/qErB0.jpg
Mahir Çayan’ın kayınbiraderi, THKP-C kurucularından Orhan Savaşçı yaşamını yitirdi
  • Yeni Muhalefet
  • GÜNDEM
  • Mahir Çayan’ın kayınbiraderi, THKP-C kurucularından Orhan Savaşçı yaşamını yitirdi

Mahir Çayan’ın kayınbiraderi, THKP-C kurucularından Orhan Savaşçı yaşamını yitirdi

ABONE OL
22 Temmuz 2021 15:19
Mahir Çayan’ın kayınbiraderi, THKP-C kurucularından Orhan Savaşçı yaşamını yitirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

THKP-C liderlerinden Mahir Çayan’ın kayınbiraderi, Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü kurucularından THKP-C MK Üyesi havacı yüzbaşı Orhan Savaşçı yaşamını yitirdi.

1940 doğumlu Savaşçı, askeri okul öğrencisiyken başladığı politik yaşamına, sonraki yıllarda kardeşi Gülten Savaşçı sayesinde tanıştığı Mahir Çayan’la birlikte askerler arasında devrimci düşünceler etrafında şekillenen bir yapı kurarak devam etti. Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü’nü kuran Savaşçı, THKP-C’nin kurulma sürecinde askerleri temsilen kurulan ilk Genel Komite içinde yer alan askeriye kökenli tek isimdi.

Orhan Savaşçı, 12 Mart Muhtırası sonrasında 16 Şubat 1972 tarihinde tutuklandı ve II. THKP-C davasında yargılandı. Önce idam, sonra müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 1979 yılında infaz yasasıyla hapisten çıktıktan sonra yurtdışına gitti.

“Mesele Teslim Olmamakta” kitabının yazarı Atilla Özsever Savaşçı’yı şöyle anlatmıştı:

“Subay çıktıktan sonra görev yaptığımız kışlada bizim gibi düşünen subay arkadaşlarımızla da ilişki kurduk, örgütsel bir birliktelik sürecini girdik. Bu bağlamda havacı subaylarla da ilişkimiz oldu. Hava Yüzbaşı Orhan Savaşçı, THKP-C liderlerinden Mahir Çayan’ın kayınbiraderiydi. THKP-C ile ilişkim bu vesileyle oldu.

Mahir Çayan’ın kayınbiraderi Hava Yüzbaşı Orhan Savaşçı, Mahir’lerin cezaevinden kaçmayı planladıklarını, içeriyle bu irtibatın nasıl sağlanacağını sormuştu. Bu konuda yardımımız oldu. Savaşçı, daha sonra Mahir’lerin tünel kazdıklarını ancak tünel çıkışında yine Tugay’ın sınırları içinde kalacakları için Ankara asfaltına (bugünkü E-5 karayoluna) kadar olan bölgenin bir krokisinin olması gerektiğini söyledi. Ben de iki arkadaşla birlikte 2. Zırhlı Tugay’ın Ankara asfaltına bakan bir yerinde sütre gerisine yatıp dürbünle araziyi gözlemleyerek kroki çizdim ve bu krokiyi daha sonra Mahir’lere ulaştırdık. Fakat Mahir’ler akşamüstü tünelden çıkış yaptıklarında havanın kararması ve tabii ki firar olayının heyecanı içerisinde bizim çizdiğimiz krokiden pek yararlanamamışlar, Ankara asfaltına başka bir yerden inmişler. Sonra da daha önceden bildikleri evlere gitmişler.”

CENAZE TÖRENİ

İsveç Stocholm’da önceki gece yaşamı yitiren 1968 ve 1971 döneminin hafızalarından, Sosyalist öncülerinden, Mahir Çayan’ın mücadele arkadaşlarından Orhan Savaşçı, 10 Ağustos Salı günü toprağa verilecek.

Tarih: 10 Ağustos Salı Günü
Saat: 11.00
Yer: Lilla Kapellet i Lilla Dalens Kapell
Adress: Lilla Dalens begravningsplats, Lilla Dalensväg, Tumba (Mezarlık, Tumba yolu üzerinde)

Orhan Savaşçı için Anma Töreni, saat 11.00”de başlayacak. 30 dakikalık bir Anma’dan sonra defnedilecek.

Şu anki korona önlemleri sebebiyle Anma lokaline (Lilla Kapellet i Lilla Dalens Kapell) sadece 25 kişi alınabilir. Mezarlık alanında ise 300 kişiye kadar bulunmak mümkün.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.