• DOLAR
  8,0836
 • EURO
  9,5543
 • ALTIN
  494,71
 • BIST
  1,1814
Lavanta tarımsal sanayiye kazandırılmalı…

Lavanta tarımsal sanayiye kazandırılmalı…

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Niğde Milletvekili Gürer’in, ülkemizde lavanta üretimi ile bu bitkiyi üreten üreticilere verilen desteklemelerle ilgili soru önergesini yanıtladı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Ulukışla ilçesine bağlı Karacaören köyünü de örnek göstererek, ülkemizdeki lavanta üretimiyle ilgili istatistiki bilgilerin açıklanması istemiyle, Tarım ve Orman Bakanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Gürer önergesinde, “Niğde ili Ulukışla ilçesi Karacaören Köyü’nde 2017 yılında yetiştirilmeye başlanan lavanta bahçelerinden beklenen fayda sağlanmış mıdır? Ekim alanları hektar sayısı ne kadardır? Bölgede lavanta eken çiftçi sayısı kaçtır?

Ülkemizde lavanta ekimi yapılan il sayısı kaçtır? Lavanta ekimi yapan çiftçi sayısı kaçtır?

Türkiye’de yer alan lavanta bahçeleri hangi illerdedir? Lavanta bahçesi ve üretimi için verilen destekler nelerdir? Türkiye’de yer alan lavanta bahçelerinden ekonomik anlamda beklenen fayda elde edilmekte midir?” şeklinde sorular yöneltti.

52 İLDE LAVANTA ÜRETİLİYOR

Ülkemiz lavanta yetiştiriciliği, 2019 yılı Çiftçi Kayıt Sistemine göre 52 ilde ve 925 üretici tarafından yapıldığını açıklayan Bakan Pakdemirli, Niğde İli 2020 yılı Çiftçi Kayıt Sisteminde 7 üreticinin kaydının bulunduğunu bildirdi.

Organik tarımı yapılan tıbbi ve aromatik bitkilerin kategorilere ayrıldığını ve destekleme oranlarının bu kategorilere göre belirlendiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, “ Lavanta 3. Kategori Ürünler içinde yer almaktadır. Lavanta üreten çiftçilerimize üretici gurubu ürün sertifikası için dekara 5 TL, bireysel ürün sertifikası için dekara 10 TL destekleme ödemesi yapılacaktır” dedi.

PAZARLAMA SORUNU

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise lavantanın son zamanlarda gözde bir ürün haline geldiğini ancak bu üründen elde edilecek ürünlerin pazarlamasıyla ilgili sorunlar için önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

Ömer Fethi Gürer, lavanta üreticileri için bu ürünün ekonomiye kazandırılması için tesisleşme gibi çalışmaların teşvik edilmesinin, bu üründen elde edilecek ekonomik gelir için daha avantajlı olabileceğini vurguladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM