• DOLAR
  $1.307,0300
 • EURO
  $0,2888
 • ALTIN
  $34.426,0000
 • BIST
  $145,0500
KKTC’de “asgari ücret” …

KKTC’de “asgari ücret” …

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı, asgari ücreti için hükümeti göreve çağırdı.

 

Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı, yeni kurulan hükümetin ilk icraatının asgari ücreti günün koşullarına göre belirleyip uygulamak olduğunu belirterek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile hükümeti göreve çağırdı.

Yeni düzen Gazetesi’nin haberine göre, Bıçaklı, yaptığı yazılı açıklamada, “ülkede dövizin de patlama yaptığı bu dönemde bütün tüketim maddelerine sürekli yapılan zamlarla tüm çalışanlar ve emeklilerin açlığa mahkûm edildiğini” belirterek özellikle özel sektörde sendikasız olarak çalıştırılan ve emeği sömürülen çalışanlar ve ailelerinin tamamen açlığa terk ettiğini savundu.

Bıçaklı açıklamasında, “Bu nedende yeni kurulan bu hükümetin ilk icraatı yeni asgari ücreti günün koşullarına göre belirlemek ve ivedi olarak uygulamaya koymaktır. Bu uygulamayı hayata geçirmek üzere başta Çalışma Bakanlığı’nı ve hükümeti göreve çağırır, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun çok ivedi olarak toplanmasını talep ederiz” sözlerine yer verdi.

BİLGİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (kısaca KKTC) veya Kuzey Kıbrıs, Akdeniz’deki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan de facto devlet. Varlığı Türkiye dışında hiçbir ülke tarafından tanınmaz. Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği gibi kuruluşlar ve uluslararası toplum tarafından 1974’te Türkiye’nin gerçekleştirdiği Kıbrıs Harekâtı’ndan beri Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Türkiye işgali altındaki toprağı olarak nitelenir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uluslararası toplum tarafından ekonomi, ulaşım, spor gibi alanlarda ambargolar uygulanır. Ambargolardan dolayı ekonomik olarak Türkiye’ye bağımlı hale gelmiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türkiye tarafından ekonomik, siyasi ve askerî olarak desteklenmektedir.

2001 yılından itibaren ekonomide hızlı bir büyüme yaşanmış; ancak ülke 2000’li yılların sonlarından itibaren ekonomik sıkıntılar yaşamaya başlamıştır.

kaynak: tr.wikipedia

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM