• DOLAR
  $1.355,5400
 • EURO
  $0,2737
 • ALTIN
  $31.891,0000
 • BIST
  $138,4400
“Kelepçe talimatı kimin?”

“Kelepçe talimatı kimin?”

CHP’li Bulut, Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına takılan kelepçeyi Meclis gündemine taşıdı.

 

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına takılan kelepçeyi Meclis gündemine taşıdı.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Kanun Hükmünde Kararname ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun atanmasına yönelik protestolar üzerine üniversite kampüsü kapısına kelepçe takıldığını belirtti.

“Eğitime, akla, bilime, özgürlüğe, özerkliğe vurulan bu kelepçe utanç vesikası olarak tarihte yerini almıştır” diyen Bulut, Bakan Soylu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Boğaziçi Üniversitesi kapısına kelepçe vurulması talimatı kim ya da kimler tarafından verilmiştir?

-Üniversitenin kapısına kelepçe vuran sorumlular hakkında bir inceleme başlatılmış mıdır? Sonuçları ne olmuştur?

-Boğaziçi Üniversitesi kapısına vurulan kelepçe 2021 yılını ileri hukuk reformu yılı ilan eden partinizin ilk icraatı mıdır?

BİLGİ

Boğaziçi Üniversitesi ya da kısaca BOUN, İstanbul, Türkiye’deki bir devlet üniversitesi.

16 Eylül 1863’te Cyrus Hamlin ve Christopher Robert tarafından öncülü Robert Koleji kuruldu. Güney Kampüs, yüz yılı aşkın bir süre koleje bağlı olarak kullanıldıktan sonra üzerinde bağımsız bir üniversite kurulması için 10 Eylül 1971’de Türkiye Cumhuriyeti’ne devredilerek Boğaziçi Üniversitesi kuruldu. Günümüzde toplam 1.672.106 m2’lik alana sahip olan ve altı yerleşkesi bulunan Boğaziçi Üniversitesi, İngilizce eğitim verir.

Boğaziçi Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda en yüksek puanları alan öğrenciler tarafından tercih edilen üniversitelerden biri oldu. Örneğin; 2006, 2007 ve 2009 yıllarında, ÖSS’de tüm puan türlerinde en fazla tercih edilen üniversiteler kategorisinde 1. oldu. Times Higher Education’a göre en iyi 10 Türk üniversitesi sıralamasında 3. sıraya kadar yükseldi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM