Kaygılarımız…

Kaygılarımız…

Koronavirüs sebebiyle içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde bedenimiz ve zihnimiz bu yeni yaşantıya alışmaya çalışıyor. Bazılarımız için bu virüs hakkındaki rahatsız edici yoğun düşüncelerden kurtulmak pek mümkün olmuyor. Bu süreçte kendinizi kaygılı be yorgun hissetmeniz çok normal. Zaten kaygının bu süreçte faydalı bir duygu olduğunu belirtmek gerekir. Çünkü yeterli miktarda kaygı bizim gerekli tedbirleri ve önlemleri almamızı sağlayarak bizi korur. Fakat bazılarımız için kaygı seviyesi yükseldiğinde durum içinden çıkılamaz bir hal almaya başlayabilir. Yani beynimiz gereğinden fazla alarm vermeye başlar tehlikelere karşı ve bu çoğu zaman yanlış alarmlardan oluşur.

Öncelikle bu süreçte bilgiyi gerçek verilere dayalı güvenilir kaynaklardan edinmeli ve söylentiler, dedikodular, hurafelerden uzak durmalıyız.

Bazen semptom bizde olmasa bile belirtilerini açıp okuduğumuzda örneğin hissettiğimiz küçük bir boğaz ağrısını sürekli olarak düşünüp durduğumuzda zihnimizi ona yönlendirip yanılsamaya düşebiliriz.

Salgın hastalıklar (pandemi) kişilerde sağlık endişelerini ortaya çıkardığı için pek çok insanın psikolojik sağlığını da etkiler. Öncelikle kaygı ve stresin, tehlike altında kaldığımız durumlarda ortaya çıkabilen normal duygular olduğunu kabul etmeliyiz. Kaygılarımızı daha çok beslemek yerine enerjimizi daha güçlü hissetmek için kullanabilmemiz mümkün. Olumsuz duygularımızdan kurtulmaya çalışmayın onları kucaklamaya çalışın. İyi ve sağlıklı günler

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM