• DOLAR
  $1.221,1700
 • EURO
  $0,2788
 • ALTIN
  $31.681,0000
 • BIST
  $132,6300
Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı…

Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı…

Gezi davasında beraat edip tahliye edildiği gün, 15 Temmuz darbe girişimi dosyasından yeniden tutuklanan iş insanı Osman Kavala bugün hakim karşısına çıktı.

 

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı, iş insanı Osman Kavala 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemlerini finanse ettiği iddiasıyla yargılandığı davada beraat ettiği gün 15 Temmuz darbe girişiminde rol aldığı iddiasıyla tutuklandı.

İnsan hakları savunucuları, muhalefet partileri ve Türkiye’nin Batılı müttefikleri herhangi bir suç işlediği ispatlanmadan tutuklu yargılanan Kavala’nın serbest bırakılmasını istemiş, devam eden tutukluluğun yargı üzerindeki siyasi baskının bir göstergesi olduğunu belirtmişlerdi.

10 AY SONRA HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Şubat ayında tekrar tutuklandıktan 10 ay sonra mahkeme karşısına çıkan Kavala, görüntülü bağlantı ile yaptığı savunmasında “Bu iddianamedeki suçlamaların hiçbiri, olgusal temele, delile, somut bir eylemin incelenmesine dayandırılmamıştır. Bunlar, dünya görüşüme, etik değerlerime ve
sorumlu olduğum sivil toplum kuruluşlarının yürüttüğü faaliyetlerin amaçlarına taban tabana zıt iddialardır” dedi.

İddianamede Kavala, Türkiye hakkında çalışan ABD’li akademisyen Henri Barkey ile işbirliği yapmakla suçlandı. Barkey de aynı iddianamede, FETÖ ile bağlantıları olmakla suçlandı.

Kavala ve Barkey, anayasal düzeni ortadan kaldırma, TBMM’nin görevlerini yapmasını engelleme, hükümeti ortadan kaldırma ve casuslukla suçlanıyor.

Savunmanın ardından mahkeme heyeti Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 5 Şubat saat 13.30’a erteledi. Mahkeme ayrıca bir sonraki duruşmada Leyla Alaton’un da tanık olarak dinlenmesini istedi.

haber: (Ajanslar)/ Sözcü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM