Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/yenimuhalefet.com/httpdocs/wp-content/themes/EsenKadin/icerik/metabox/init.php on line 746
Kars Belediyesi'nde "kişiye hizmet"... - Yeni Muhalefet

 • DOLAR
  6,8678
 • EURO
  7,7212
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1248
Kars Belediyesi’nde “kişiye hizmet”…

Kars Belediyesi’nde “kişiye hizmet”…

MHP’den HDP’ye geçen Kars Belediyesi’nde birçok araç envanter kayıtlarında olmasına karşın bulunamıyor…

Yerel seçimlerde MHP’den HDP’ye geçen Kars Belediyesi’ne ait birçok araç gereç envanter kayıtlarda yer almasına rağmen ya bulunamıyor ya da başka belediyelere veya kişilere tahsis edildiği ortaya çıkıyor. Belediyeye ait 460’ın üstünde demirbaşın kayıp olduğu bilinirken Kars Belediyesi Eşbaşkanı Ayhan Bilgen “İnsan bu kadarına da tenezzül edebilir mi” diyerek “Belediyeye ait bir su tankeri özel bir çiftliğin hizmetine gönderilmiş” dedi.

“BELEDİYEYE AİT HALILARIN BİRİLERİNE HEDİYE EDİLDİĞİNİ ÖĞRENDİK”

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre Kars Belediyesi’nde yüzlerce demirbaş malzemenin kayıp olması ile ilgili konuşan HDP’li Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, “Ne yazık ki dördüncü ayı geride bırakmamıza rağmen tespitini yeni yaptığımız envanterler var” dedi. Görevi devralırken kendilerine malzeme dökümlerinin verilmediğini söyleyen Bilgen, demirbaş listesinin güncellenmesi için girişimlerde bulunduklarını ve girişimler sonucu yeni bilgilere ulaştıklarını ifade etti. Bilgen, “Fark ettik ki demirbaş kaydı yapılmamış ama faturası olan satın almalar ortaya çıkmaya başladı” diyerek şunları söyledi: “Bunları ancak ihtiyaç olduğunda tespit edebildik. Örneğin el halısı kursu açmak için girişimde bulunduk. Soruşturmalarımız sonucunda belediye halılarının birilerine hediye edildiğini öğrendik. Ya da su tankerlerinden büro malzemesine ve bulaşık makinesine kadar çok sayıda malzemenin belediye tarafından satın alındığını bu malzemelerin de kişisel hizmetlere tahsis edildiğini öğrendik.”

“NE MEVZUATA NE DE SİYASİ ETİK ANLAYIŞINA UYAR”

Bilgen, çoğu malzemenin ilgisiz kurumalara devredildiğini de söyleyerek şöyle devam etti: “Örneğin belediyeye ait bir su tankeri birinin özel çiftliğine gönderilmiş. Bir takım büro malzemeleri bir siyasi partiye gönderilmiş. İlginç olan durum da şu ki bu malzemelerin devriyle ilgili sanki yasalmış gibi tutanaklar tutulmuş. Bu durum ne belediye mevzuatına uyar ne de siyasi etikle izah edilebilir. Kayıp büyük araçlardan taşınır ekipmanlara kadar ‘buna tenezzül edilir mi’ diyebileceğimiz durumlar gördük.”

Göreve başladıklarında personelin işe gelişlerinde imza attıkları kağıtlar için bile ‘satın alınamadığı için A4 kağıt yok’ denildiğini, gerekçe olarak ‘Çünkü alamıyoruz’ yanıtı aldıklarını belirten Bilgen, kentteki sorunların tespiti ve yerel ihtiyaçların giderilmesi için Kars Kent Konseyi’nin güçlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“KARS KENT KONSEYİ GÜÇLENDİRİLMELİ”

Bilgen sözlerine şöyle devam etti: “Kars Kent Konseyi şehirde katılımcı demokrasi açısından son derece önemli. Şehrin ihtiyaçlarının karşılanmasında kent konseylerinin güçlendirilmesi konusunda şehirde sorumluluk alınmasını destekliyoruz. Kars Belediyesi gibi son derece büyük borca sahip şehirlerde meslek odalarının, kurumların kent konseyinin ihtiyaçlarının karşılanması konusunda alacağı sorumlulukları önemsiyoruz.”

KAYIPLAR: BULAŞIK MAKİNESİ, FIRIN, SANDALYE, ENGELLİ ARACI

Kars Kent Konseyi Genel Sekreteri Dr. Onur Naci Karahancı da geçmiş dönemden bu yana kayıp olan envanterlere dair şu bilgileri verdi:

“260 adet demir sandalye, 40 adet kadife sandalye, 40 adet ahşap sandalye, 19 adet avize, 9 adet aplik, 30 adet masa, yaklaşık 15 adet bilgisayar, 1 adet buzdolabı, 1 adet bulaşık makinesi, 1 adet fırın, 1 adet makam odası takımı, 1 adet asansörlü engelli aracı, 1 adet güvenlik kamerası seti.”

Karahancı Kent Konseyinin çalışmalarını yürüttüğü binalardan çıkarılmak zorunda bırakıldığını ve konseye uygun bir bina tahsisi için hem belediye hem de valilik nezdinde girişimleri olduklarını da dile getirmişti.

evrensel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM