Kanada’da gizemli beyin hastalığı…

Kanada’da gizemli beyin hastalığı…

Kanada’nın New Brunswick eyaletinde onlarca kişide gizemli bir beyin hastalığı saptandı.

Kanada Halk Sağlığı yetkilileri 2015 yılından bu yana en az 43 kişide bilinmeyen bir hastalığın saptandığını açıkladı.

Hastalardan 5’nin yaşamını yitirdiği bildirildi. Hastalığın semptomları arasında halüsinasyon, kas erimesi, spazm ve diş gıcırdaması olduğu açıklandı.

Doktorların 43 vakayı bir yılı aşkın süredir takip ettiği ancak haberin basına sızması üzerine kamuya duyrulduğu belirtiliyor. Kanada basınına sızan belgede doktorların ölümcül beyin hastalığına benzer semptomlar gösteren kişilere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıldığı kaydedildi.

Uzmanlar hastalığın nedeninin genetik olmayabileceğine dikkat çekti. Su, yiyecek ya da havadan bir şeyin hastalığa neden olmuş olabileceği tahmin ediliyor.

BİLGİ

Beyin karmaşık bir organdır kafatasının içinde bulunur ve sinir sistemimiz için faaliyeti yönetir. Merkezi Sinir Sisteminin (CNS) bir parçasıdır. Kranial boşluğun ön ve üst bölgesinde bulunur ve tüm omurlarda bulunur. Beyin omurilik sıvısı olarak adlandırılan saydam bir sıvı içinde yüzer ve bu onu hem fiziksel hem de immünolojik olarak korur.

Beyin kas mı? Atrofiyi önlemek için yaygın olarak eğitilmesi ve kas gibi kullanılması gerektiği söylense de, beynin kas olmadığı konusunda net olmalıyız. Kaslarımız gibi miyositlerden oluşmaz, aksonlar ve dendritlerle birbirine bağlanan milyonlarca nöron ‘dan oluşur. Beynimizin ve vücut fonksiyonlarımızın her birini düzenlerler. Nefes almak, yemek yemek veya koşmak, akıl yürütme, aşık olma veya tartışmaya vb.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM