Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı…

Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı…

Joe Biden yemin ederek ABD’nin 46. Başkanı olarak göreve başladı.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde Beyaz Saray’ın sahibi bugün yeniden değişti.

Donald Trump alışıldık davranışını göstererek yemin törenine katılmadı.

Kasım ayındaki seçim sonuçlarında başarıyı yakalayan Demokrat aday Joe Biden, TSİ 19.50’de yemin ederek ABD’nin 46. Başkanı oldu.

Barışçıl yetki transferini bir kez daha başardık.

Biden başkanlığının ilk dakikalarında gerçekleştirdiği konuşmasında şu sözlere yer verdi:

“Bugün Amerika’nın günü. Demokrasinin ne kadar hassas olduğu görülmüştür ve bugün demokrasi kazanmıştır. Birkaç gün önce şiddet başkentin temellerini sarstı ancak biz birleştik. Barışçıl yetki transferini bir kez daha başardık. Her iki partiden seleflerime teşekkür etmek istiyorum.

Anayasamızın da ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Başkan Carter da aynı fikirdeydi. Kendisi burada değil ama dün telefonla konuştum. Amerika’nın hikayesi bireylere bağlı değildir. Biz halkız, bu çok büyük bir ulus. Düzeltmemiz gereken çok şey var. Şu anda belki de tarihimizin en zor dönemlerini yaşıyor. Bir yılda dünya savaşlarından daha fazla Amerikalı hayatını kaybetti. Düşmanlarımızla savaşmamız için birlik olmalıyız. Bütün Amerikalıların başkanı olacağım.”

ABD Başkanı Joe Biden yemin töreninin ardından Beyaz Saray’a geldi.

Beyaz Saray önünde aracından inen Biden, Pennsylvania Avenue’de ailesi ile yürüyerek kendisini bekleyenleri selamlamasının ardından, Başkan olarak Beyaz Saray’a ilk adımını atarak Oval Ofis’e geçti.

DÖRT KARARNAME İMZALADI

ABD Başkanı Biden, Trump yönetiminin geri çekildiği Paris İklim Anlaşması, DSÖ’ye yeniden katılmak, federal binalarda covid-19 nedeniyle maske takılmasını zorunlu kılınması ve Trump yönetiminin bazı Müslüman ülkelere uyguladığı seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasına yönelik kararnameleri imzaladı.

kaynak ntv

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM