• DOLAR
  $1.185,1700
 • EURO
  $0,2823
 • ALTIN
  $37.160,0000
 • BIST
  $144,3300
İzmir’de deprem…

İzmir’de deprem…

Ege Denizi’nde 4,3 büyüklüğünde bir deprem olduğu öğrenildi. Urla ilçesi açıklarında oluşan deprem, İzmir genelinde gözlemlendi..

 

Ege Denizi Urla açıklarında bir deprem meydana geldi.

AFAD verilerine göre saat 16.40’taki depremin büyüklüğü 4,3; derinliği ise 5,18 kilometre olarak kaydedildi.

Başta İzmir olmak üzere çevre illerde de hissedilen deprem kısa süreli paniğe yol açtı.

İlk belirlemelere göre can ya da mal kaybı yok.

 

BİLGİ

Denizinin suyu günün her saati farklı renkte olan cenneten bir köşe.. Urla. Tarihi M.Ö. 2000’lere dayanan Urlanın eski adı Klazomenai’dır. 12 İon kenti olan Klazomenai’den geriye kalanlar yine buradadır.

Urla Nerededir?

Urla, bağlı olduğu İzmir’in batısında 38 kilometre uzaklıkta olan ve aynı adı taşıyan yarımadanın orta bölümünde yer alır.

Urla’ya Ne Zaman Gidilir?

Urla’da tipik bir Akdeniz iklimi yaşanır. Yazlarısıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer.

Deniz tatili için en uygun zaman Mayı ve Ekim ayları arasıdır.

Urla’ya Nasıl Gidilir?

Urla’ya gitmek için önce İzmir’e ulaşmanız gerekiyor. Özel aracınız, tren, otobüs ya da havayolu ile İzmir’e ulaşabilir ve buradan, otobüs ve minibüs gibi ulaşım araçları ile Urla’ya varabilirsiniz.

 

Urla’da Nerede Kalınır?

Urla’da konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Urlada kalınabilecek yerler her bütçeye uygun olarak bağ otelleri, sahil otelleri, butik oteller ve pansiyonlar olarak sıralanabilir.

Urla’da Ulaşım

Urla içinde ulaşım genel olarak yürüyerek yapılıyor, çünkü Urla zaten çok büyük değil. Urla içinde bazı yerlere çalışan bir minibüste bulunuyor. İsmi ise İYTE-Çeşmealtı minibüsü. Ayrıca Urla’da ulaşım için taksiler de mevcut.

Urla’da Gezilecek Yerler

Tarih boyunca bir kültür merkezi olan Urla’ya yapılan kazılar sonucu Klazomenai‘de bulunan kalıntılara göre burası dünyanın en eski ve düzenli limanı konumundadır. Gezilecek yerleri arasında eskiden kolera, cüzzam gibi hastalıklara sahip olanların alındığı Karantina Adası, Klazomenai Antik Kenti kalıntıları ve yakınındaki zeytinyağı tesisi, Urla Koyları, Urla Altınköy Plajı, serin ve temiz termal su özelliğine sahip koy olan Malgaca, Demircili Melengeç Plajı, Mavi Plaj, gün doğumunu izleyebileceğiniz Güvendik Tepesi, Çeşmealtı, Sanat Sokağı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM