• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71
İzin verin sizi biraz üzeyim!

İzin verin sizi biraz üzeyim!

  Uzun yıllar var ki “ölü” sözcüğünü çıplak anlamında, ne yazık ki artık su bile içemeyecek “insan”a yakıştıramam. Yalnızca insana değil; kuşa, kelebeğe, ağaca, koyuna, hamam böceğine, yeşile, bizi karanlığa terk edip giden güneşe, ışıl ışıl umuda… hiçbir şeye! Nurullah Ataç’ın, “öldü” sözcüğünü sevmediğini yıllar önceki bir yazısından anımsarım. Dilde onca titizlenen yenilikçi tutumuna karşın […]

 

Uzun yıllar var ki “ölü” sözcüğünü çıplak anlamında, ne yazık ki artık su bile içemeyecek “insan”a yakıştıramam. Yalnızca insana değil; kuşa, kelebeğe, ağaca, koyuna, hamam böceğine, yeşile, bizi karanlığa terk edip giden güneşe, ışıl ışıl umuda… hiçbir şeye!

Nurullah Ataç’ın, “öldü” sözcüğünü sevmediğini yıllar önceki bir yazısından anımsarım. Dilde onca titizlenen yenilikçi tutumuna karşın “vefat etti”yi yeğlermiş.

Sarıkara renginde ve artık nefes alamayan, işitemeyen, göremeyen (…) dahası birkaç saat sonra iki metrelik kahverengi bir oyuk halinde toprağın kara bağrına terk edeceğimiz bir “insanın ölmesi” kabullenilebilir mi?

Rövanşı olmayan bir dünyada bir daha yaşayamamak olur şey mi?

Bugün, daha bir saat önce bir cadde üzerinde genç bir ” insan ölüsü” gördüm; evet, henüz soğumamış bir “insan ölüsü!”
Polisler, ambulans ve sağlık görevlileri artık “eks olmuş” o “taze ölü”nün üzerini mavi bir bezle örtüyorlardı.

Sordum ki, yerde bir çelik çiti de ezerek soluksuz yatan genç, o apartmanın beşinci katından bırakmış kendini boşluğa.

Ülkemizde koşullar insanları yaşama hakkından nasıl böylesine vazgeçecek duruma itebilirdi?

Daha fazla bakmaya dayanamayarak ve birkaç saat sonra (en çok bir gün!) olayı unutmaya eğilimli, tutsağı olduğumuz hayatın karmaşasına yenileceğimi bilerek, üzülecek de olsanız bunu size anlatayım istedim.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM