Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /var/www/vhosts/yenimuhalefet.com/httpdocs/wp-content/themes/EsenKadin/icerik/metabox/init.php on line 746
"IŞİD'lilerin büyük bir bölümü gidecek" - Yeni Muhalefet

 • DOLAR
  6,8660
 • EURO
  7,7243
 • ALTIN
  391,84
 • BIST
  1,1246
“IŞİD’lilerin büyük bir bölümü gidecek”

“IŞİD’lilerin büyük bir bölümü gidecek”

Soylu, geçen haftaki 11 IŞİD’linin ardından, bu hafta da altı-yedi IŞİD’linin, kalanların da büyük bölümününün yılbaşına kadar ülkelerine gönderileceğini söyledi.

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geçen haftaki 11 IŞİD’linin ardından, bu hafta da altı-yedi IŞİD’linin, kalanların da büyük bölümününün yılbaşına kadar ülkelerine gönderileceğini söyledi.

Yıl sonuna kadar ne kadar IŞİD’linin gönderileceği sorusuna Soylu, şöyle yanıt verdi:

“Oradaki problem şu, muhatap olan ülkelerle ilişki kuruyoruz, (IŞİD’lilerin) bazılarının çocukları var. DNA testini bazı ülkeler bizim yapmamızı istiyor. Bazıları da kendileri yapmak istiyor. Onun için o çocukların annelere ait olup olmadığını teyit istemek en doğal hakları, kuralların da bir parçası. Şu anda gerek geri gönderme merkezinde olanlar gerek Suriye’de gözetimimiz alında, yüksek güvenlikli yerde bulunanlar gerekse de Türkiye’de cezaevinde bulunanlar için süreci sürekli işletiyoruz…”

Bakan şöyle devam etti:

“(Yılbaşına kadar) biz DEAŞ’lıların önemli bölümünü göndermek istiyoruz. Bu işlemlerin ne kadar süreceğine bağlı. Ama işlemlerin önemli bölümü yürüyor. Tüm hepsi için özellikle Avrupa’dakiler için hepsi için yürüyor. Zannediyorum büyük bir bölümünü yılbaşına kadar göndermiş oluruz.”

Bazı ülkelerin IŞİD’lileri vatandaşlıktan çıkardıkları gerekçesiyle kabul etmediğini belirten Soylu şöyle konuştu:

“Kendi vatandaşlığından çıkardığı için kabul etmeyen ülkeler var. Ama bu özellikle hem bizim AB ile geri kabul anlaşmasının 5’inci maddesine aykırı, BM’nin ilgili kararına aykırı… Hem de Avrupa İnsan Hakları Bildirgesi’ne ve İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne aykırı.”

Yurt Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ışid süleyman soylu

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM