• DOLAR
  6,7719
  %-0,13
 • EURO
  7,3239
  %0,07
 • ALTIN
  361,54
  %-0,20
 • BIST
  8,3052
  %0,15
Hukukçu gözüyle Taşköprü’nün yapıtı…

Hukukçu gözüyle Taşköprü’nün yapıtı…

Yazarımız Serra Taşköprü’nün geçtiğimiz günlerde çıkan yapıtı, kitapseverlerin ilgisini çekiyor.

 

Yazarımız Serra Taşköprü’nün geçtiğimiz günlerde çıkan yapıtı, kitapseverlerin ilgisini çekiyor.

Hukukçu kitapsever Mesut Yıldırım, Taşköprü’nün yapıtı üzerine düşüncelerini kaleme aldı.

Yıldrım’ın “Hesaplanmış Sessiz Manipülasyon Yoluyla İşlenen Suçlar ve Yasal Boyut” için yazdıkları şöyle:

“Eser ilk ele aldığınızda fiziki olarak, boyut ve sayfa sayısı bakımından tek oturuşta okunup bitirilecek bir kitap gibi görülmektedir. Ama daha ilk sayfalarından itibaren öyle olmadığı anlaşılmaktadır. Bilgisayar dili ile anlatmak istersek adeta sıkıştırılmış bir dosya tabirini kullanabiliriz. Yazar kendi mesleği olması itibari ile konuyu hukuk temelli ele almış olsa da sosyolojik, psikolojik, istatistiksel ve tarihsel açılardan da araştırma ve incelemelerde bulunmuştur. Zengin bir literatür taraması yapıldığı da görülmektedir.

Bilinen fakat ifade edilemeyen, yaşanan ama anlatılamayan bir konu ele alınarak gündeme getirilmiştir. Böyle bir şiddete maruz kalanların dahi tarif edemeyeceği için sessiz kaldığı, anlamlandıramadığı duygular, tarif edilmeye, neden sonuç ilişkisi kurulmaya çalışılmıştır. Kendimizin ya da çevremizdeki insanların karşılaşma, yaşama ihtimali çok yüksek bir konu olan sessiz şiddet hakkında olası ihtimaller ele alınarak incelenmiştir.

Eser hakkında eleştiri olmamakla birlikte öneri olarak ifade edebileceğim tek konu ise anket sorularının kitap sonunda ek olarak yer almasıdır. Anket sorularının kitabın hazırlık aşamasında yapılan anketlerin değerlendirmesinden önce yer almasının daha uygun olacağı kanaatindeyim. Böylelikle okuyucular ankete katılmışçasına anket sorularını cevaplayarak ardından değerlendirmeleri görmeleri, kitaba konu vaka ile kendilerini karşılaştırmış olurlardı diye düşünüyorum.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM