BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN...

 • DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787
Halk sağlığı değil, rant…

Halk sağlığı değil, rant…

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın termik santralların bacasız çalışmasına olanak sağlayan düzenlemeyi veto etmesi ve “yeniden ihaleye çıkılacağı” açıklamaları “rant” iddialarını beraberinde getirdi.

 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi partisinin TBMM’den geçirdiği ve termik santralların filtresiz olarak iki buçuk yıl daha hizmet vermelerine olanak sağlayan düzenlemeyi veto etmesinin ardında yeni bir rant arayışının yattığı ifade edildi.

Erdoğan, termik santrallara filtresiz çalışma imkanı tanıyan düzenlemeyi iptal etmesine gerekçe olarak, “halk sağlığını” gösterirken burayı işleten şirketlerin filtreyi takamamaları durumunda ihalelerin yenilenebileceğini söyledi. Erdoğan, “Bir tarafta halkım, diğer tarafta da buradaki sermaye var. Kusura bakmasınlar, biz bu adımı attık. Büyük ihtimalle bu yeniden bir ihaleye gider. Bu işin başka çıkışı yoktur” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını BirGün’e değerlendiren CHP Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, “Zaten şaibeli olan ihalelere yenilerini ekleyecekler” dedi.

AKP döneminde yapılan ihalelerin önemli bir bölümünün şaibeli olduğunu, termik santral ihalelerinin ise bu şaibeli ihalelerin başında geldiğini ifade eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğdu, “Veto meselesi ile ilgili yapılan ilk açıklamada ihale vurgusu yapmak, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın ‘asıl niyetini’ ortaya koyuyor” dedi.

AKP için, “yeni ihale” kavramının “yeni rant” anlamına geldiğini vurgulayan CHP’li Erdoğdu, “Eğer düzenlemenin TBMM’de konuşulduğu aşamada önemli ölçüde bir değişiklik yapılmış olsaydı ve Erdoğan’ın tanımadığı bir hal alsaydı kabul edilebilirdi. Fakat geldiği gibi kabul edildi. AKP grubunun Erdoğan’ın talimatıyla hareket ettiğini de göz önünde bulundurursak vetonun samimi bir gerekçesi olamaz” diye konuştu.

İTHAL YAKIT DA RANTI DOĞURUYOR

Veto ve halk sağlığı tartışmalarının ihale söylemleri ile yeni bir pazarlık konusu haline getirildiğini ifade eden Erdoğdu, “Termik santrallara bir an önce filtre takılmalı ve tam kapasite çalıştırılmalı. Bu konu bir ihale pazarlığına dönüştürülmemeli. Santrallar tam kapasite çalıştırılmadığı zaman bu kez de ithal kömür ve doğalgaz kullanılıyor ve bu da başka bir rantı doğuruyor” dedi.

BirGün 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM