İstanbul
DOLAR17.9619
EURO18.3105
ALTIN1030.6

Zizek ABD sözcüsü gibi konuştu: Daha güçlü bir NATO'ya ihtiyacımız var!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Zizek ABD sözcüsü gibi konuştu: Daha güçlü bir NATO'ya ihtiyacımız var!
Abone ol
Marksist çevrelerde postmodern fikirleri yayması ile dikkati çeken Slovenyalı filozof Slavoj Zizek, Türkiye düşmanı ve PKK güzellemeleri yaptığı düşüncelerini daha ileriye taşıdı ve bu defa NATO’cu oldu. Zizek'e göre, “Barış için NATO’yu ve NATO’nun güçlenmesini savunmalıyız.”

ABD'nin küresel egemenlik iddiasını garanti altına almak amacıyla planladığı Rusya kuşatmasında yeni bir aşamaya geçtiği anlaşılıyor.

ABD'nin soğuk savaş yıllarındaki "komünizm tehditi" algısını Rusya'ya karşı yeniden canlandırmak için, dünyanın her yerinde emperyalizme karşı mücadeleleri ile tanınan sol çevrelerin içerisine monte ettikleri elemanlarını da sahaya sürüyor.

DAHA ÖNCE DE TÜRKİYE'DE TEPKİ ÇEKMİŞTİ!

Daha önce, Türkiye hakkında çok sayıda makale ve röportaj yayınlayan Slavoj Zizek, Türkiye'nin PKK terör örgütüyle olan mücadelesinin, aslında IŞİD ile savaşmakta olan PKK’yı etkisiz kılmak için yürüttüğünü iddia etmişti!

PKK  terörünü "sözde IŞİD mücadelesi" ile meşrulaştırmak girişimi, ABD'nin küreselci liberal kanadının medyaya servis ettiği bir safsata. ABD'nin safsatasını tekrarlayan sözde Marksist Slavoj Zizek bu açıklamaları sonrasında Türkiye'de büyük tepki çekti.

Tüm tepkilere rağmen, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2021'de düzenlenen “İzmir Sanal Günleri” kapsamında PKK destekçisi Slavoj Zizek ile “Dünyayı Felsefe İle Anlamak” etkinliği planladığının ortaya çıkması üzerine, TGB öncülüğünde, Vatan Partisi, Demokratik Sol Parti, Cumhuriyet Kadınları Derneği, 1881 Derneği, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği, Şehit Asker ve Şehit Polis Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başta olmak üzere, çok sayıda toplum örgütü İzmir’in Hasan Tahsin anıtının önünde protesto açıklaması yapmıştı.

ABD SÖZCÜSÜ GİBİ KONUŞTU!

ABD'nin Rusya'yı kuşatma projesinin tezlerini tekrarlayan, "Hollywwod Marksisti" Slavoj Zizek’in “Ukrayna savaşına pasifist yaklaşmak yanlış bir duruştur” başlıklı makalesi, NATO ve Ukrayna tarafını savaş başladığından beri destekleyen İngiliz gazetesi The Guardian’da yayınlandı.

Slavoj Zizek, NATO’nun genişlemesinin normal olduğunu savundu ve Rusya’nın güvenlik endişelerini gereksiz buldu.

Ukrayna'ya tam destek verilmesi ve NATO'nun daha da güçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Zizek, hedefi büyüterek, Ukrayna'nın arkasında durmayanların "gerçek solcu" olamayacağını da iddia etti.

Zizek, makalesinde şu ifadeleri kullandı: Barış için daha güçlü bir NATO şart. Rusya genişlemek istiyor ve emperyalist amaçlara sahip. Ukrayna, tüm dünyanın özgürlüğü için savaşıyor. Ukrayna’nın savaşına destek vermek solcu bir duruştur.

ZİZEK'E GÖRE, TARAFSIZ OLMAK DA YANLIŞ!

ABD tezlerinin savunuculuğuna kendisi kaptıran sahte solcu Zizek, tarafsızlık tutumunu da eleştiriyor. 

The Guardian'da yayınlanan makalesinde Slavoj Zizek, "Pasifizm, Ukrayna'daki savaşa yanlış yanıttır. Ukraynalılara en azından tam destek borçluyuz ve bunun için daha güçlü bir NATO'ya ihtiyacımız var" diye yazıyor!

Zizek, Avrupa'da son günlerde yoğunlaşan, savaşın kıtaya yayılması tehlikesi çerçevesinde, çatışma dışı kalma fikirlerini de eleştirmekten geri kalmıyor.

Avrupa devletlerine aba altından sopa gösteren Zizek, Avrupa'nın bu süreçte iki seçeneği olduğunu belirterek "Felakete giden kısa yol olan tarafsızlık oyununu oynamak ya da özerk ajan haline gelmek" diye yazıyor.

ABD'YE TESLİM OL, ÖZGÜRLÜĞÜNÜ YAŞA!

Felsefeyi de ayaklar altına alan Zizek, anti emperyalist solculara ve Avrupa devletlerine ABD'ye teslim olmaktan başka seçenek bırakmıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i Rus Çarı Büyük Petro ile benzeştiren, NATO'nun genişlemesini normal, ama Rusya'nın itirazını tehlikeli olarak tanımlayan, bütün Avrupa için Rusya'nın emperyal emelleri olduğunu iddia eden ABD tezlerinin hepsini büyük bir kararlılıkla savunan Zizek, insanlığa küresel jandarmaya teslim olmayı öneriyor.

Zizek, 21 yüzyılda, kölelere itaat öğütleyen papazların rolünü istleniyor.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kuva-yı Milliye şehri Balıkesir’imiz hak ettiği İstiklal Madalyası’nı bekliyor!Önceki Haber

Kuva-yı Milliye şehri Balıkesir’imiz hak...

SCP: AKP iktidarı, en küçük sorunu bile halletme yeteneğini kaybetmiştir!Sonraki Haber

SCP: AKP iktidarı, en küçük sorunu bile...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar